لنت ترمز, مقالات

لنت پراید و نحوه تعویض آن

لنت پراید

توسط این مقاله تصویری، شما می‌توانید یاد بگیرید که چه طور به سادگی لنت پراید خود را تعویض کرده و مبلغی را در هزینه‌‌های خود صرفه جویی کنید.

ممکن است تعویض لنت‌ پراید برای شما ترسناک باشد زیرا که مستقیما با ایمنی خودرو در ارتباط می‌باشد، برای عده‌ای ترسناک باشد. اگر شما دانش فنی مناسبی ندارید به شما توصیه می‌کنیم از متخصصین برای تعویض لنت خود استفاده کنید.

مرحله اول: تعویض لنت پراید

شما می‌توانید از فروشگاه شهریدک بازدید کرده و لنت پراید یا لنت مورد نظر خود را با بهترین قیمت خریداری کنید و درب منزل تحویل بگیرید. پس از تحویل، ابزار لازم را مهیا کرده و اقدام به باز کردن چرخ جلو کنید.

مرحله دوم: آشنایی با سیستم ترمز

پس از باز کردن چرخ تصویر پایین را مشاهده می‌کنید. این تصویر از لنت پراید، دیسک ترمز، کالیپر ترمز، تشکیل شده است.

مرحله سوم: روغن ترمز

کاپوت را باز کنید و درب منبع مایع ترمز خودروی خود را باز کنید.

مرحله چهارم: آشنایی با دیسک

به منظور آشنایی به محل لنت پراید در کالیپر ترمز بسیار با دقت توجه کنید. به منظور کاستن سرعت از دیسک ترمز، دو لنت ترمز در دو طرف دیسک ترمز قرار دارد.

همچنین کالیپر از دو قسمت تشکیل شده است و در هنگام ترمز گرفتن، با فشار مایع ترمز پیستون، لنت‌ها را ب دیسک ترمز فشار می‌دهد.

به منظور جایگیری لنت‌ها در محل موردنظر آنها، دو پین در قسمت فوقانی و تحتانی تعبیه دشه است و به منظور بیرون آوردن این دو پین از جایگاه خود، از خار فنری بهره گرفته می‌شود. خار شماره 1 به شکل حرف انگلیسی M می‌باشد و خار شماره 2، وظیفه اتصال پین‌ها به یکدیگر را دارد.

اکنون شما سیستم ترمز را متوجه می‌شوید، می‌توانید به راحتی اقدام به تعویض لنت خود کنید. توجه داشته باشید از این مرحله تا اتمام تعویض لنت ترمز هرگز پدال ترمز را فشار ندهید.

مرحله پنجم: خارج کردن خار

در شروع کار خار شماره یک را باید خارج کنیم. این خار فقط در دو نقطه به حفره میانی در قسمت فوقانی لنت‌ پراید متصل است، به استفاده از پیچ گوشتی دو سو ویا انبردست خار را آزاد کنید. هم اکنون اتصال خار شماره دو را از دو پین رها کنید.

مرحله ششم: خارج کردن خار فنری

دو پین را به شکل کشویی به طرف خودتان بکشید و آنها را آزاد کنید و خار فنری شماره یک را نیز آزاد کنید.

مرحله هفتم: عقب کشیدن پیستون

به منظور ساخت فضای مناسب برای آزاد کردن لنت‌ پراید، پیستون را با ابزار پیچ گوشتی به عقب برانید. به منظور پیشگیری از هرگونه آسیب به پیستون، پیچ گوشتی را را به هر دو طرف پیستون به آرامی فشار دهید؛ علاوه بر این توجه داشته باشید که پیچ گوشتی به لاستیک گردگیر پیستون ضربه نزند.

مرحله هشتم: خارج کردن لنت ها

لنت‌ پراید را بیرون آورده و لاستیک گردگیر دو بوش کالیپر، و لاستیک گردگیر پیستون را حتما چک کنید. در صورتی که پارگی و یا ترک خوردگی در لاستیک‌ها مشاهده کردید، تعویض لاستیک ها بایستی صورت پذیرد.

مرحله نهم: آماده کردن لنت های جدید

لنت‌ پراید خریداری شده را جدید را از بسته بندی خود خارج کنید. ابزار خود را در میان دیسک ترمز و پیستون گذاشته و پیستون را به منظور ایجاد فضای مناسب جهت قرار دادن لنت‌ها، به اندازه کافی به عقب برانید. به منظور پیشگیری از ضربه زدن به سطح دیسک ترمز، از یک دستمال بین دیسک و ابزار خود استفاده کنید.

لنتی که در طرف پیستون جای می‌گیرد زائده فلزی را دارد. لنت را همراه با ورق استیل در جای خود جایگذاری کنید.

مرحله دهم: جایگذاری لنت‌های جدید

اکنون باید لنت دوم را در جای خود قرار دهید. ابزار خود را بین کالیپر و دیسک ترمز جای دهید و به آرامی فشار دهید؛ این کار را چندین مرتبه در نقاط متعدد تکرار کرده تا فضای کافی برای جایگذاری لنت دوم ایجاد شود سپس لنت پراید را در جای خود قرار دهید.

مرحله یازدهم: نصب پین‌ها

به منظور جایگذاری پین‌ها، حفره دو طرف لنت پراید را با حفره کالیپر هم مرکز کنید و ابتدا پین قسمت تحتانی را به شکل کشویی در جای خود بگذارید.

مرحله دوازدهم: جایگذاری خار شماره یک

خار شماره 1 را در مکان آن بگذارید و پین قسمت فوقانی را از بین آن عبور دهید. مکان قرار گرفتن پین‌ها و خارها در عکس پایین معین شده است.

مرحله سیزدهم: جایگذاری پایه خار

پایه‌های خار شماره یک را به وسیله انبردست و یا پیچ گوشتی در محل خود جای دهید.

مرحله چهاردهم: نصب پین

پایه‌های خار شماره 2 را که وظیفه ارتباط دو پین را دارد نیز به وسیله انبردست در حفره پین‌ها قرار دهید. کار تعویض لنت پراید تمام شده است.

اخطار مهم

پس از جای گذاشتن چرخ و بیرون آوردن جک و بستن درب منبع مایع ترمز، داخل خورد بروید؛ خودروی خود را روشن کنید و 5 مرتبه ترمز را بگیریدد تا ترمز اصطلاحا پر گردد. در غیر این صورت خودروی قابلیت ترمز گرفتن را ندارد!

تا دویست کیلومتر پس از تعویض لنت پراید، هنوز خودرو به بهترین سطح قابلیت خود در ترمز گرفتن نرسیده است.

آموزش تعویض لنت عقب پراید

به منظور یادگیری نحوه تعویض لنت عقب پراید به مقاله تصویری تعویض لنت عقب پراید مراجعه کنید و تعویض لنت در هر دو محور خودروی پراید را به آسانی و فقط با چند دقیقه مطالعه یاد بگیرید.

 

تعداد کلمات مقاله تصویری لنت پراید و نحوه تعویض آن: 902 کلمه

درباره پوریا اخضری

من پوریا اخضری، متولد و ساکن تهران هستم. علاقه بسیاری به فناوری‌های دیجیتال و بازاریابی دیجیتال دارم و همواره به دنبال این بودم که اطلاعاتم رو به روز نگه دارم و همینطور اطلاعات خودم رو بین بقیه به اشتراک بزارم.

نوشته های مرتبط

10 نظر در “لنت پراید و نحوه تعویض آن

 1. رامین گفت:

  من یک بار تمام این مراحل و انجام دادم برای تعویض لنت ترمزم اما تعمیرکار گفت دیسک چرخ روخراب کرد خط انداختم امکان داره به نظرتون؟

  1. شهریدک گفت:

   ببینید تعوض لنت ترمز برای پراید یا باقی خودرو ها کاره نه چندان مشکلی هست اما نکاتی دارد که حتما باید رعایت شود مثل تست کردن سلامت یا خرابی دیسک چرخ قبل از انداختن لنت ترمز جدید و تمیز کردن دیسک چرخ چون اگر تمیز نشود هم باعث صوت کشیدن لنت می شود هم باعث خش یا خط افتادن روی دیسک چرخ.

 2. mohsen گفت:

  سلام شما نماندگی تعویض و یا تعمیرگاهم دارید ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام
   نه متاسفانه اما میتونم معرفیتون کنم به تعمیرگاهایی که شهریدک محصولاتشون رو تامیین می کند.

 3. bahram گفت:

  سلام
  بعد تعویض هنوز جیر جیرو داره لنتم الان 2 روزه عوض کردم چیکار کنم ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   شما میانگین بیت 600 تا 1000 راه برید با ماشین به اصطلاح لنت ترمز جا میوفته و اگر لنت ترمز با کیفیتی خریداری کرده باشید صدایی نمیده

 4. مقاله مفیدی بود، ما در مجموعه پارت لوکس آماده همکاری با تیم شما هستیم، خوشحال می‌شویم در صورت تمایل از طریق وب سایت ما می تونید پیام بگذارید.

 5. مقاله مفیدی بود، ما در مجموعه پارت لوکس آماده همکاری با تیم شما هستیم، خوشحال می‌شویم در صورت تمایل از طریق وب سایت ما می تونید پیام بگذارید.

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما با شماره تماس های فروشگاه یا از طریق وانساپ پیام بدید در خدمتتون هستیم .

 6. King feri گفت:

  سلام من موتور سوار هستم العان با ماشین کار میکنم.دردسرهای زیادی نصبت به موتور دارد.در حال حاضر خوردو من پراید هست و لنتهارو تازه عوض کردم جلو اما چند وقته به یک باره ترمز میگیرم.ترمز ضعیف و شتاب بالا به پایین ترمز یه جایی کم میاره شروع به لرزیدن میکنه و با معکوس کم میکنم معکوس هم صفح کلاج رو عمرشو کم میکنه‌.نمیدونم.مخزن روغن ترمز اوکی.روغن کم میکنه در حد نیم ثابت که بلا فاصله یه روغن ترمز همیشه هست پر میشه.داعم چک میکنم.یه جایی احساس می‌کنم ترمز میگیرم ماشین نمیخواد وایسه باید مهارش کنی.یه جا نشه بد تصادفی میشه.موتورم آپاچی ۹۸ بود امنیت بالاتری تو ترمز گیری داشت.اصلا نگرانش نبودم.العان با ماشین کار میکنم و داعم در رفت و آمده.حد اعقل با خیال راحت برونم.همش نگرانم نکنه ترمز بگیرم وای نسته خیلی سست شده.ممنو ناز لطفتون ببخشید زیاد نوشتم.موتور یه چیز دیگه هستش.که اون هم ۶ ماه پیش ازم سرقت شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.