لنت ترمز, مقالات

تعویض لنت عقب پراید

تعویض لنت عقب پراید

به کمک مقاله تصویری شهریدک، قصد بر این داریم تا به شما آموزش دهیم که چگونه و چطور باید تعویض لنت عقب پراید (Kia Pride Rear Brake Pads Changing) انجام گردد تا بتوانید در مبالغ پرداختی خود صرفه جویی کنید.

تعویض لنت‌ عقب پراید به نظر ممکن است دشوار باشد چون مستقمیا با امنیت خودروی شما در ارتباط است. پیشنهاد شهریدک این است که چنانچه شما دانش فنی مناسبی ندارید از افراد متخصص استفاده کنید.

خرید لنت ترمز

قبل از تعویض از فروشگاه شهریدک بازدید کنید و لنت عقب پراید یا هرگونه لنت مورد نیاز خود را با بهترین قیمت خریداری کنید و درب منزل تحویل بگیرید. پس از تحویل، ابزار لازم را آماده کنید و چرخ عقب خودروی خود را باز کنید.

مراحل تعویض لنت عقب پراید

اگز زمان تعویض لنت خودروی شما فرا رسیده است به منظور تعویض لنت عقب پراید در شروع کار خودروی خود را در محیطی صاف و بدون شیب و صاف پارک کنید و خودرو را در حالت دنده ۱ قرار دهید و حتما ترمز دستی خودرو را بکشید.

پس از آن اطمینان حاصل نمائید خودرو کاملا متوقف شده و همچنین جسمی مانند: آجر یا الواری را در پشت چرخ جلو بگذارید.

تعویض لنت عقب پراید

استفاده از جک

پس از مطمئن شدن از ثابت بودن خودروی خود بایستی از جکی مناسب برای چرخ عقب خودرو استفاده کنید و چرخ را از سط زمین بالا بیاورید. جک سوسماری و یا جک لوزی فابریک پراید هر دو می‌توانند برای این منظور مورد استفاده قرار گیرند. در هنگام استفاده از جک سوسماری برای تعویض لنت عقب پراید توجه داشته باشید حتما تکیه گاه جک سوسماری در زیر اکسل خودروی شما باشد تا سایر قطعات خودرو مانند باک ماشین آسیب نبیند.

باز کردن چرخ عقب

پس از اینکه  از چرخ را از سطح زمین بالا آوردید ترمز دستی خودروی خود را خلاص کنید (حالت پایین) و بعد از آن چرخ عقب خود را باز کنید.هم اکنون آماده هستید تا ادامه مراحل را انجام دهید!

در ابتدا قالپاق خودرو را از محل خود بیرون بکشید و بعد از آن با پیچ گوشتی و چکش و یا ابزارهای دیگر کاپ یا کاسه گریس روی بلبرینگ های چرخ عقب را باز کنید.

جدا کردن خار خورشیدی

در این مرحله از تعویض لنت عقب پراید پس از بیرون آوردن کاسه گریس چرخ عقب خودروی خود، با انبردست خار یا اشپیل را صاف کنید و با وارد آوردن ضربه به انتهای خار اقدام به خارج کردن خار کنید.

با ابزار انبرقفلی یا آچار فرانسه خار خورشیدی نگهدارنده روی مهره چرخ را باز کنید. بعد از آن با بکارگیری از انبرقفلی یا آچار فرانسه مهره را باز کنید.

تعویض لنت عقب پراید

در هنگام خارج کردن بلبرینگ کوچک چرخ توجه نمائید با گذاشت دست خود یک دور چرخ و حرکت دادن چرخ به طرفبن بلبرینگ خارج می‌گردد.

نکته درهنگام تعویض لنت عقب پراید

در زمان تعویض لنت عقب پراید وسایل باز شده از چرخ عقب را هرگز روی زمین نگذارید، این امر موجب می‌شود تا گرد و خاک به بلبرینگ ماشین شما نفوذ کند. همچنین این امر باعث می‌شود تا پس از مدت کمی، ساچمه های بلبرینگ شما از کار افتاده و صدای گوشخراشی را چرخ خودروی شما ایجاد کند. عدم رعایت این نکات در زمان  تعویض لنت ممکن است خساراتی را برای شما به وجود می‌آورد!

خارج کردن لنت ها

هم اکنون چرخ و کاپ چرخ عقب آزاد می‌باشد. شما می‌توانید چرخ را بیرون بکشید. حال شما قسمت های داخلی کاسه چرخ یا لنت عقب پراید  را می‌توانید ببینید. این اجزائ بر روی طبق چرخ عقب پراید قرار گرفته اند.

به منظور تعویض لنت عقب پراید در زمان خارج کردن لنت ها بایستی با وارد کردن ضربه به پیچ ریگلاژ آن را آزاد کنید. پس از آن شما بایستی ۲ خاری را که روی فنرهای کوچک تعبیه شده اند را که در اطراف لنت ها دیده می‌شوند را به وسیله انبردست و با چرخش خارها بیرون آورید.

هم اکنون لنت های خودرو باز شده اند و شما می‌توانید لنت های جدید را نصب کنید!

تعویض لنت عقب پراید

جایگزینی لنت و بستن چرخ

پس از بررسی قیمت لنت ترمز پراید و خرید آن به منظور نصب لنت ترمزهای جدید اول یکی از لنت ترمزها را در محل خود گذاشته و بعد از آن با فشار بر روی خار روی لنت چرخش خار لنت را ببندید. حال فنرهای لنت ترمز را در محل خود قرار می‌دهیم، اول فنر فوقانی را جا می‌زنیم و سپس خار مقابل آن و فنر پایین را در محل خود جا می‌زنیم.

در این مرحله از تعویض لنت عقب پراید به منظور جا زدن کاپ چرخ مجددا با پیچ گوشتی به ریگلاژ ضربه وارد می‌کنیم تا کاملا در محل خود ثابت شود.

لنت ترمز را بررسی می‌کنیم تا اطمینان حاصل نمائیم که تمام لوازم به صورت درست در محل نصب شده باشند.

جا زدن چرخ و تعویض لنت عقب پراید

پیش از نصب کاپ چرخ بایستی وضعیت بلبرینگ های خودرو را بررسی کنید تا اطمینان حاصل نمائید از گریس کافی برخوردار هستند این امر موجب می‌گردد تا بلبرینگ شما بیشتر عمر کند.

چرخ را وارد کنید و بلبرینگ را با محل خار خود منطبق کنید و آن را نصب کنید. با استفاده از آچار مهره روی بلبرینگ را محکم کنید. در این مرحله از تعویض لنت عقب پراید توجه داشته باشید که مهره بلبرینگ را نباید خیلی محکم ببندید، زیرا چرخ باید آزادی داشته باشد. با حرکت دادن چرخ مطمئن می‌شویم که که چرخ آزادانه در محل خود بتواند حرکت کند.

توجه داشته باشید که در زمان تعویض لنت عقب پراید چرخ خودرو بایستی در محل خود ثابت باشد و نباید به بیرون ویا داخل خلاصی داشته باشد.

تعویض لنت عقب پراید

لینک کوتاه این مقاله:

v.htis.gdbitly.com
rebrandly.comshorturl.attinyurl.com

مرحله پایانی

در مرحله پایانی از تعویض لنت عقب پراید هزارخار را روی مهره گذاشته و سپس اشپیل را از بالا در سوراخ روی چرخ ببندید. بعد از جا زدن انتهای اشپیل را دوباره باز کنید در محل خود مجکم کنید.

محافظ وسط چرخ را در محل خود گذاشته اول با کمک دست خود آن را در محل خود محکم کنید بعد از آن با چکش به آن ضربه وارد کرده و آن را جا بزنید. پس از پایان کار ترمز با فشار بر روی پدال ترمز آن را پر کنید تا فاصله کاسه چرخ میزان شود.

حال شما توانسته اید تعویض لنت عقب پراید خود را به راحتی به پایان برسانید.

آموزش تعویض لنت جلو پراید

همچنین شما می‌توانید جهت آموزش نحوه تعویض لنت جلوی پراید به مقاله تصویری لنت پراید و نحوه تعویض آن مراجعه کنید و تعویض لنت در هر دو محور خودروی پراید را به آسانی و فقط با چند دقیقه مطاله یاد بگیرید.

تجربه شما چیست؟

 • آیا تاکنون تجربه تعویض لنت پراید را داشته‌اید؟
 • لنت ترمز کدام محور از این خودرو را تویض نموده اید؟
 • به نظر شما تعویض لنت در کدام محور دشوارتر است؟

تجربه خود را با ما و سایر کاربران وبسایت شهریدک در میان بگذارید. همچنین شما می‌توانید به راحتی با استفاده از آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی زیر این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

تعداد کلمات مقاله تعویض لنت: 1146 کلمه

منبع : lifehacker.com

دانلود نسخه چاپی (PDF) این مقاله:

درباره پوریا اخضری

من پوریا اخضری، متولد و ساکن تهران هستم. علاقه بسیاری به فناوری‌های دیجیتال و بازاریابی دیجیتال دارم و همواره به دنبال این بودم که اطلاعاتم رو به روز نگه دارم و همینطور اطلاعات خودم رو بین بقیه به اشتراک بزارم.

نوشته های مرتبط

6 نظر در “تعویض لنت عقب پراید

 1. رضا گفت:

  سلام لنت عقبم مگه سوت می کشه ؟ از وقتی که انداختم جیر جیر می کنه

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   بله لنت ترمز عقب در 2 صورت صدا میده یکی وقتی کیفیت لنت ترمز پایین باشد 2 وقتی لنت ترمز عقب به خوبی رگلاژ نشده باشه و با کاسه چرخ درگیر باشه

 2. nima گفت:

  هر چند وقت باید لنت ترمز عقب تعویض شه ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   خیلی بستگی به کیفیت لنت ترمز و میزان استفاده داره اما بیش از یک سال عمر میکنه لنت ترمز عقب پراید

 3. vakili گفت:

  سلام کیفیت لنت ترمز عقب زیاد مهم نیست ؟ چون بیشتر کارایی رو لنت جلو داره دیگه ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   ببینید درست هستش که بیشتر کارایی رو لنت ترمز جلو داره اما اگر لنت عقب با کیفیت نباشه هم صدا میده و هم هنگام حرکت جیر جیر می کنه و زودتر از حد ممکن تموم میشه وقتی امکان استفاده از لنت ترمز با کیفیت هست و هر یک سال یا حتی دوسال یک بار می خواید لنت ترمز عقب رو تعویض کنید پس بهتره لنت ترمز با کیفیت استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.