لنت ترمز, مقالات

زمان تعویض لنت پراید

قیمت لنت پراید

آیا از این موضوع اطلاع دارید که چه زمان تعویض لنت پراید (Saipa Pride Brake Pads Changing Time) شما فرا رسیده است؟ چه عواملی در طول عمر لنت ترمز شما موثر می‌باشد؟ در ادامه به این دو سوال و چندین سوال مرتبط دیگر پاسخ خواهیم داد.

نحوه کارکرد لنت ترمز

لنت ترمز از اصلی ترین قسمت های سیستم ترمزگیری می‌باشد و با فشار راننده بر روی پدال ترمز با دیسک های چرخ برخورد می‌کند سبب توقف خودرو می شود.

کارکرد سیستم ترمزگیری اینگونه می‌باشد که راننده خودرو بر پدال ترمز فشار وارد می‌کند. این نیرو سبب می‌گردد که مایع ترمز داخل کاسه لنت و سیستم ترمز چرخ تزریق شود و لنت‌ها را یه سمت دیسک ترمز فشار دهد. پس از آن دو لنت به علت اصطکاک به وجود آمده میان لنت و دیسک سریعا داغ می‌کند و در پایان موجب توقف خودرو می گردند.

سیستم ترمز پراید

در ویدیو زیر بخشی از سیستم ترمز پراید برای شما شرح داده می‌شود.

قیمت انواع لنت پراید

شهریدک با داشتن انواع برندهای لنت ترمز پراید مانند: لنت ترمز پارس، لنت ترمز پارسیان قطعه سپهر PGS، لنت ترمز پاجرو قطعه به شما عزیزان امکان بررسی و انتخاب قبل از خرید را می‌دهد.

موارد موثر در قیمت لنت پراید

در زمان های قدیم لنت ترمز از ماده آزبست یا همان پنبه نسوز تولید می‌گردید اما اکنون به علت سرطان زا بودن این ماده، بکارگیری از آزبست در خودروسازی متوقف گردیده است و به این علت اکنون لنت پراید از ماده دیگری ساخته می‌شود، و همچنین زمان تعویض لنت پراید تا حدودی به این مواد بستگی دارد.

هم اکنون بهترین لنت ترمز پراید که از داوم زیادی و کارآمدی مناسبی برخوردار است، لنت ترمز های سرامیکی می باشند که قیمت این گونه از لنت ها نیز زیاد می‌باشد.

انواع سیستم ترمز

سیستم ترمزگیری در خودرو دو مدل کاسه ای و دیسکی را شامل می‌شود. این سیستم با بکارگیری از فشار هیدرولیکی که به روغن ترمز درون مدار به وجود می‌آید، هر دو لنت ‌ترمز را با دیسک یا کاسه درگیر می‌کند و سبب توقف خوردرو می‌گردد.

در سیستم‌های قدیمی ترمز مکانیزم کاسه‌ای به منظور تعویض لنت بکار گرفته می‌شد و گاها تا هنگامی که راننده قدرت ترمزگیری خود را در شرایط مناسب می‌دید و زمان تعویض لنت پراید فرا نرسیده بود اقدام به تعویض نمی‌کرد. امروزه در خودروهایی مانند پراید در محور جلو از مکانیزم لنت ترمز دیسکی استفاده می‌شود که سبب تغییر قیمت لنت پراید گشته است.

آگاهی از زمان تعویض لنت ترمز

شیوه هایی برای آگاهی از زمان تمام شدن ترمز موجود می‌باشد. کلیه سیستمهای هیدرولیکی ترمز از منبع روغن ترمز برخوردار هستند، توجه داشته باشبد که، نشتی در محفظه روغن خوردو خود نباشد در این صورت چنانچه سطح مایع ترمز پایین بود، به معنای اتمام لنت ترمز خودرو می‌باشد.

در ترمز‌های دیسکی که اکنون در کلیه خودروهای با تکنولوژی ABS بکار گرفته می‌شود سیستم هشدار دهنده‌ای تعبیه گشته. کلیه لنت ‌های ترمزهای این سیستم از برق مثبت برخوردار هستند. طبعا خودروهای پراید همراه با فناوری ABS از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

لنت ترمز پراید

چراغ هشدار دهنده

هنگامی که ضخامت لنت به پایان می‌رسد با دیسک درگیر می‌شود و برق خود را به دیسک انتقال می‌دهد. پس از اتصال چراغ هشداردهنده ترمز به معنای فرا رسیدن زمان تعویض لنت پراید روشن می ‌شود.

از جمله علائم دیگر به منظور آگاهی از زمان تعویض لنت ترمز، این سات که سیستم ترمز پس از ترمزگیری سر و صدای غیر معمول (سوت کشیدن) را به همراه داشته باشد کند.

اشتراک با دوستان

شما می‌توانید با استفاده از لینک‌های کوتاه زیر یا آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی در پایین این صفحه، این مقاله را با سایر دوستان و یا همکاران خود به اشتراک بگذارید.

bitly.comrebrandly.comis.gd

خالی بودن پدال ترمز

همچنین نوع بعضی از لنت‌های ترمز از دیسک خودرو قوی تر می‌باشد که این عامل با قیمت لنت پراید در ارتباط نیست، در اینگونه از لنت ها با تعویض لنت ترمز بعد از طی شدن مدتی شاهد خراب شدن دیسک به همراه تولید صدایی بد خواهید بود.

در نتیجه میتوان بیان داشت که علی رغم چراغ هشداردهنده ترمز، خالی بودن پدال ترمز نیز بیانگر کم بودن سطح مایع ترمز است که گاها به علت فرسودگی لنت ها موجب می‌گردد.

در این گونه از موارد سریعا سطح مایع ترمز را بررسی کنید و اطمینان حاصل یابید که نشتی در سیستم ترمز وجود ندارد.

باز کردن چرخ و مشاهده کالیپر

اقدام بعد بررسی ضخامت لنت ترمز با باز کردن چرخ و بازدید از کالپیر انجام می‌شود، چنانچه وجود ضخامت مناسب از لنت ترمز با اضافه کردن روغن ترمز خلاصی پدال ترمز خودروی خود را جبران کنید.

در حقیقت خالی بودن پدال ترمز ممکن است باعث بالا رفتن مسافت ترمز گرفتن نشود، ولی مدت زمان واکنش راننده به منظور ترمزگیری در موقعیت های خطرناک افزایش می دهد و این شرایط به سادگی می تواند باعث بروز تصادفات شود.

در پایان اگر احساس می‌کنید زمان تعویض لنت پراید شما نیز فرا رسیده است می‌توانید با مراجعه به فروشگاه شهریدک و بررسی انواع برندها و قیمت لنت پراید اقدام به خرید کنید.

تعویض لنت پراید

خودروی سایپا پراید در انواع متعددی تولید می‌شود و بیشترین خودروی استفاده شده در نزد ایرانیان می‌باشد. لنت ترمز پراید در محور جلو از نوع دیسکی و در محور عقب از نوع کفشکی می‌یاشد.

اکنون که با زمان تعویض لنت پراید و عوامل موثر بر آن آشنا شده اید، ما در تحریریه شهریدک دو مقاله تصویری را برا شما آماده کرده ایم. که در یکی از این مقالات به چگونگی نحوه تعویض لنت ترمز پراید در محور جلو و محور عقب پرداخته ایم.

امیدواریم که توانسته باشیم در تعویض لنت پراید به شما عزیزان راهنمایی‌های مناسبی را ارائه کرده باشیم.

نظر خود را با ما در میان بگذارید

قطعا کسانی که دارای خودرو پراید می‌باشند تاکنون چندین بار لنت ترمز خودروی خود را تعویض نموده‌اند. اگر شما نیز تجریه ای در زمینه زمان تعویض لنت پراید دارید با سایرین در میان بگذارید تا دیگران نیز از تجربه شما استفاده کنند.

تعداد کلمات مقاله زمان تعویض لنت پراید: 1028 کلمه منبع: www.caranddriver.com

می‌خواهید همیشه این مقاله را همراه داشته باشید؟

با دانلود فایل PDF مقاله همیشه می‌توانید به این مطلب دسترسی داشته باشید. فایل شما آماده دانلود است روی دکمه زیر کلیک کنید

درباره پوریا اخضری

من پوریا اخضری، متولد و ساکن تهران هستم. علاقه بسیاری به فناوری‌های دیجیتال و بازاریابی دیجیتال دارم و همواره به دنبال این بودم که اطلاعاتم رو به روز نگه دارم و همینطور اطلاعات خودم رو بین بقیه به اشتراک بزارم.

نوشته های مرتبط

9 نظر در “زمان تعویض لنت پراید

 1. علیرضا ایمانی گفت:

  سلام ممنون از مقاله های مفیدتون
  میخواستم سوال بپرسم که آیا صدای صوت در زمان ترمز گرفتن مربوط به بی کیفیت بودن لنت ترمز پراید و خرابی آن میباشد

  1. شهریدک گفت:

   سلام مشتری گرامی با تشکر از اعتماد شما به مجموعه شهر یدک و ممنون از خرید لنت ترمز پراید
   باید توجه داشت که همیشه دلایلی متفاوتی در سوت کشیدن لنت ترمز پراید وجود دارد بطور مثال خرابی دیسک چرخ (مواج شدن دیسک چرخ . لبه دار شدن دیسک چرخ . تاب برداشتن دیسک چرخ ) که تمام این موارد باعث سوت کشیدن لنت ترمز پراید به هنگام ترمز گرفتن میشود .

   1. رامین گفت:

    از کجا پس بفهمیم که لنت ترمز تموم شده اگه صوت کشیدن دلیلی بر تموم شدن لنت ترمز پراید نیست

    1. شهریدک گفت:

     راحت ترین روش فهمیدن تموم شدن لنت ترمز پایین اومدن سطح روغن ترمز می باشد و هنگامی که ترمز میگیرید مخصوصا در ترمز های شدید پدال پایین تر از حد طبیعی می رود و یک صدای کشیده شدن آهن روی آهن رو میده که اصلا خوب نیست و باعث خراب شدن دیسک چرخ می شود.

    2. علیرضا گفت:

     چرا حتما که نباید به اهن برسه

 2. فرید گفت:

  من در هرر صورت لنتم صدا میده چه تازه بندازم چه قدیمی باشه یعنی باید دیسک و عوض کنم ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام شما باید دیسکتونو چک کنین احتمالا دیسکه شما لبه کرده به اصطلاح و به نظر من از لنت سرامیکی استفاده کنین در صورت سالم بودن دیسک

  2. پیمان گفت:

   داداش منم هر لنتی انداختم صدا میداد از این لنتای پاجرو بنداز اگه دیسکت سالم باشه اصلا صدا نمیده خیلی خوبه

 3. alireza گفت:

  merc az sayte khobeton va maghalateton

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.