لنت ترمز

تعویض لنت جلو پراید

تعویض لنت جلو پراید

به یاد داشته باشید قبل پیش از انجام هر کاری ابتدا ایمنی سپس کار، در تعویض لنت جلو پراید (Changing Pride Front Brake Pad) حتما نحوه انجام دادن مراحل را به یاد داشته کنید که در هنگام بستن مجدد قطعات دچار اشتباه نشوید. بسته به نوع نگهداری لنت ترمز پراید شما ممکن پس از مدتی نیاز به تعویض آن داشته باشید، ما در این مقاله تصویری سعی بر این داریم تا به شما راهنمایی کوچکی در مورد تعویض لنت ترمز کرده باشیم.

ابزار مورد نیاز برای تعویض لنت جلو پراید

 • استفاده از آچار چرخ یا بکس چهارده به همراه دسته بکس
 • جک خودرو
 • خرک (اگر موجود می‌باشد)
 • انبردست و پیچ گوشتی 2 سو
 • گیرس (اگر موجود می‌باشد)
 • دستکش‌های مخصوص کار به منظور تعویض لنت جلو پراید
لنت ترمز پراید
لنت ترمز پراید

ترتیب مراحل انجام تعویض لنت جلو پراید

۱ ابتدا خودرو پراید را در محلی بدون شیب وهموار نگه داشته سپس ترمز دستی را بکشید و سنگ یا آجری را در جلوی چرخ عقب قرار دهید.

۲ در مرحله بعدی از تعویض لنت جلو پراید توسط آچار چرخ پیچ‌های مربوط به چرخ را شل می کنیم تا به راحتی در مرحله بعد باز شوند.

۳ سپس جک را در محل شاسی یا لبه‌های شاسی خودرو قرار می‌دهید. در صورتی که از جک‌های پیچی استفاده می کنید توجه داشته باشید که خودرو حتما در محل بدون شیبی قرار گرفته باشد و سعی کنید زیر خودرو خرک یا آجری یا هر جسمی که بتواند وزن ماشین را نگه دارد قرار دهید.

۴ چرخ اتومبیل را جدا کنید (توجه کنید که هرگز سرتان را در گلگیر خودرو نگه ندارید)

۵ فرمان اتومبیل را به آن سمتی که در حال تعویض لنت جلوی پراید هستید بچرخایند تا بتوانید راحت تر تعویض لنت ترمز را انجام دهید بعد با پیچ گوشتی دوسو یا قلم آن را مابین دیسک چرخ و لنت ترمز اهرم کنید و لنت ترمز را مقداری به عقب فشار دهید.

ما در تحریریه شهریدک برای شما مقاله ای را با عنوان بهترین لنت ترمز پراید تهیه کردیم تا با بررسی انواع عوامل مهم در خرید لنت ترمز پراید با بهترین لنت ترمز پراید آشنایی پیدا کرده و با دانش مناسب اقدام به خرید کنید

باز کردن لنت ترمز

در مرحله بعدی از تعویض لنت جلو پراید با استفاده از پیچ گوشتی دوسو خار لنت ترمز را از حفره پیم آن که بر روی لنت ترمز هست باز می‌کنیم (2 پیم به شکل میله ای کوچک هستند که آن را از روی کالیبر لنت ترمز آزاد می‌کنیم).

تعویض لنت ترمز پراید
تعویض لنت ترمز پراید

خار بعدی را نیز پس از بیرون کشیدن پیم آزاد می کنیم که به شکل حرف M زبان انگلیسی است.

با استفاده از پیچ گوشتی دوسو سیلندر ترمز را به سمت عقب هل می‌دهیم و لنت ترمز را به سوی داخل می‌کشیم سپس با استفاده از پیچ گوشتی دوسو کالیبر لنت ترمز را به سوی بیرون اهرم می‌کنیم و لنت ترمز دوم را نیز آزاد می‌کنیم

تعویض لنت جلو پراید
تعویض لنت جلو پراید

نکته: در صورتی که کالیبر لنت ترمز در محل خود به سختی جابجا می‌شد به منظور تعویض لنت جلو پراید با استفاده از سرنگ کمی از مخزن روغن ترمز را خالی کنید و بر بوش کالیبر لنت ترمز بزنید پس از آن کمی شکیبایی کنید تا گیرپاژ و زنگ زدگی کالیبر برطرف شود سپس به آرامی با استفاده از پیچ گوشتی دو سو و وچکش کالیبر لنت ترمز را جلو و عقب کنید تا آزاد گردد.

لنت پراید
لنت پراید

بررسی دیسک چرخ

در این مرحله از تعویض لنت جلو پراید دیسک چرخ را از نظر داشتن خطوط و یا میزان ضخامت لبه وضخامت دیسک بررسی کنید و به محلی که روغن زدید در زیر گردگیرها گیرس نیز بزنید و همچنین گرد‌گیرها را از نظر پارگی بررسی کنید و اگر نیاز به تعویض آنها بود این کار را حتما انجام دهید.

در پایین لنت ترمز در محلی که لنت ترمز می افتد از سوی داخل یک عدد کفشکی وجود دارد که به منظور برطرف کردن لقی لنت ترمز می‌باشد و تعداد آن نیز دو عدد است تلاش کنید آنها را در محل خود قرار دهید.

جا زدن لنت

پس از اتمام مراحل ذکر شده از تعویض لنت جلو پراید نوبت به نصب لنت ترمز جدید است که تعداد آن 4 عدد است به عبارتی در هر سو دو عدد نصب می‌شود

لنت ترمز
لنت ترمز

لنت ترمزی که یک عدد خار آهنی بر روی آن موجود است (این خار به منظور ایجاد هشدار در هنگام به پایان رسیدن لنت ترمز است به این صورت که این خار با دیسک چرخ اتصال برقرار می کند) به سوی داخل و پایین نصب میشود که کالیبر لنت ترمز را در طرف داخل اهرم کرده و اقدام به جا زدن لنت ترمز می کنیم.

لنت ترمزی که سطح صاف دارد به سمت بیرون باید باشد وقتی لنت ترمز ها را آزاد می کنید دو عدد ورق استیل در پشت لنت ترمز است که به منظور برطرف کردن لقی لنت ترمز می‌باشد، در هنگام جا زدن لنت ترمز در صورت امکان این ورق‌ها را نیز در جای خود قرار دهید اگر هم امکان پذیر نبود مشکلی ندارد.

سپس خار فنری که دارای د حفره است را به طرف بالا گذاشته و پیم مربوط به آن را از روی کالیبر لنت ترمز و خار عبر می‌دهیم که بایستی از طرف بیرون به داخل باشد، سپس پیم دوم و خار فنری را که دو سمت کجی را دارد را از دو جفره پایین پیم ها عبور می دهیم

به منظورر جا زدن خار روی پیم دوم بایستی از ابزار انبردست بهره گیرید و حتما شکستگی را در روی خارها بررسی کنید.

لینک‌ها کوتاه این مقاله جهت اشتراک با دوستان:

is.gdshorturl.attinyurl.com
bitly.comv.htrebrandly.com
قیمت لنت پارس

فروشگاه اینترنتی شهریدک مفتخر است تا با ازئه انواع لنت ترمز پراید به مشتریان عزیز امکان بررسی و انتخاب محصول را پیش از خرید خود دهد، کافی‌ست به فروشگاه ما مراجعه کرده و لنت ترمز مناسب خود را خریده و با استفاده از این مقاله اقدام به نصب آن کرده.

نکته

نکته مهم : پس از اتمام مراحل مربوط به تعویض لنت جلو پراید حتما چندین بار پدال ترمز را فشار دهید و بعد از آن اقدام به حرکت کنید.

آموزش قدم به قدم تعویض لنت پراید

برای درک بهتر این آموزش ما مقاله تصویری دیگری (تصاویر مرحله به مرحله) را نیز با همین عنوان برای شما تهیه کردیم تا بتوانید به بهترین نحو با تعویض لنت جلو پراید آشنا شوید.

تعویض لنت عقب پراید

در جهت آموزش تعویض لنت عقب پراید به مقاله تصویری تعویض لنت عقب پراید رجوع کرده و تعویض لنت ترمز را در هر دو سوی پراید آموزش دیده و تنها با صرف چندین دقیقه مطالعه و تماشای ویدئوی تصویری ما این امر را به آسانی انجام دهید.

دیگاه خود را با ما در میان بگذارید

با توجه به تجربه و میزان دانش فنی خود در مورد خودروی پراید، ما در تحریریه وبسایت شهریدک خوشحال می‌شویم نظرات شما را در مورد این مقاله و سطح فنی آن بشنویم، تجربه خود را با ما و کاربرین شهریدک در میان بگذارید.

همچنین شما می‌توانید با استفاده از آیکون‌ شبکه‌های اجتماعی درج شده در پایین این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

تعداد کلمات مقاله تصویری تعویض لنت جلو پراید: 1201 کلمه منبع: www.wikipedia.com

دریافت نسخه چاپی (PDF) این مقاله از طریق دکمه زیر:

درباره پوریا اخضری

من پوریا اخضری، متولد و ساکن تهران هستم. علاقه بسیاری به فناوری‌های دیجیتال و بازاریابی دیجیتال دارم و همواره به دنبال این بودم که اطلاعاتم رو به روز نگه دارم و همینطور اطلاعات خودم رو بین بقیه به اشتراک بزارم.

نوشته های مرتبط

8 نظر در “تعویض لنت جلو پراید

 1. jasemi گفت:

  سلام من از روز اولی که لنت جلوم رو عوض کردم صدا میده الان چند ماهه از کجا بفهمم باید عوضش کنم ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   بهتر بود بعد از 1000 تا کارکرد حتما به مکانیک نشون می دادی چون احتمالا لنت ترمزی که استفاده کردین از کیفیت پایینی برخوردار بوده و انشاا… که دیسک چرختون رو خراش نداده باشه حتما در سریع ترین زمان ممکن لنت ترمز و دیسک چرختون رو بدید چک کنه یک مکانیک

 2. bagheri گفت:

  سلام من 500 تا را رفتم با لنت ترمز جدیدم لنت پارس آبی انداختم هنوز صدا میده امکانش هست از این باشه که لنت ترمز خوب جا نیوفته باشه ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   بهتره بعد از 1000 تا چک کنین اگر لنت ترمز شما بعد از 1000 تا کارکرد هنوز صدا میداد حتما به مکانیک مراجعه کنین تا لنت ترمز و دیسک چرخ رو چک کنه براتون

 3. fakhari گفت:

  سلام دیسک چرخم لبه کرده باشه لنت ترمز زود تموم میشه ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   بله اگر دیسک چرخ شما لبه کرده باشه یا تاب برداشته باشه لنت ترمز شما سرع تر تموم میشه

 4. kalhor گفت:

  سلام
  یه سوال داشتم خدمتتون من لنت ترمز جلو رو عوض کردم مکانیک میگه تاب داره دیسکم این تاب داشتن واقعا اتفاق می یوفته و چی میشه اگه تاب افتاده باشه ؟
  مرسی

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   بله دیسک چرخ هم تاب برمیداره و هم لبه می کنه در اینصورت لنت ترمز شما هم سریع تر تموم میشه هم صدا جیر جیر و سوت میده هنگام ترمزگیری و هم بسیار زود داغ می کنه لنت ترمزتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.