لنت ترمز

تعویض لنت ترمز

تعویض لنت ترمز

چه زمانی نیاز به تعویض لنت ترمز (Changing brake pads) داریم؟ عمر مفید لنت ترمز چه مقدار است؟ برا پاسخ به این پرسش‌ها بهتر است ابتدا با سیستم ترمز خودرو آشنا شویم. می خواهیم پاسخ دو پرسش یعنی لنت ترمز چند کیلومتر کار میکند و زمان تعویض لنت را برای شما مشخص کنیم.

سیستم ترمز خودرو از دو نوع دیسکی و کاسه ‌ای تشکیل شده است. سیستم ترمز توسط فشار هیدرولیک درون مدار که با روغن ترمز تولید می‌گردد، لنت ‌ترمزها را به سطح دیسک یا کاسه فشار می ‌دهد تا شتاب منفی را در وسیله نقلیه تولید کند.

خرید لنت ترمز

اگر شما به دنبال خرید لنت ترمز با قیمت و کیفیت ایده آل هستید می‌توانید به راحتی به فروشگاه اینترنتی شهریدک مراجعه کنید و پس از خرید لنت ترمز، محصول را درب منزل یا تعمیرگاه تحویل بگیرید.

علاوه بر این به منظور شناخت بیشتر از شهریدک می‌توانید به صفحه درباره ما مراجعه کنید و یا از طریق تلفن‌های صفحه تماس با ما با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. شایان ذکر می‌باشد که به منظور خرید عمده لنت ترمز نیز قیمت عمده برای شما لحاظ می‌گردد.

تعویض لنت ترمز

لنت ترمز خودرو چند کیلومتر کار می کند؟

در روش‌های سنتی ترمز‌های کاسه ‌ای برای تعویض لنت ترمز بکار گرفته می‌شد و گاها تا زمانی که صاحب خودرو متوجه قدرت کم ترمزگیری خودرو خود نمی‌شد، لنت ترمز خود را تعویض نمی‌کرد که این شیوه روش مناسبی برای درک طول عمر لنت ترمز نیست. برای نمونه لنت ترمز پراید با این شیوه عمل می‌کند.

اما راه دیگری به منظور اطلاع از زمان تعویض لنت نیز میسر است. کلیه سیستم‌های هیدرولیکی ترمز دارای منبع روغن می‌باشند، چنانچه در سیستم ترمز، روغن دچار نشتی نشده باشد و چنانچه میزان روغن ترمز پایین باشد.، به این معنا می‌باشد که لنت ترمز نیاز به تعویض دارد.

سیستم هشداردهنده لنت ترمز

اما امروزه سیستم ترمز‌های دیسکی در کلیه وسایل نقلیه با فناوری ترمز ضد قفل (ترمز ABS) دارای یک سیستم هشدار دهنده می‌باشند. تمام لنت ترمزهای بکار رفته در این سیستم از برق مثبت برخوردار می‌باشند.

تعویض لنت ترمز
چراغ تعویض لنت

هنگامی که ضخامت لنت ترمز به اتمام می‌رسد سبب می‌شود تا لنت با دیسک تماس پیدا کند و برق نیز عبور کند. پی از اتصال برق چراغ هشداردهنده ترمز روشن می‌شود که به معنای این می‌باشد که عمر لنت ترمز شما به پایان رسیده است.

مدت زمان تعویض لنت

لنت ترمز از جمله قطعات یدکی خودرو می‌باشد که به اصطلاح مصرفی نام می‌گیرید و پس از مدتی نیاز به تعویض داردد. قطعا تعیین دقیق زمان تعویض لنت ترمز مشخص نمی‌باشد.

در حقیقت عمر لنت ترمز وسایل نقلیه به نحوه استفاده خودر، کاربری خودرو و نحوه رانندگی صاحب خودرو و سایر موارد بستگی دارد. در صورتی که تعداد ترمز‌های شما مخصوصا در سرعت‌های زیاد, بیشتر از میزان استاندارد آن باشد قطعا عمر لنت ترمز خودرو شما کمتر از میزان معمول آن می‌باشد.

موارد موثر بر عمر لنت ترمز

البته موارد بسیاری وجود دارد که به صورت مستقیم بر طول عمر لنت ترمز شما خواه کم شدن آن یا زیاد شدن آن موثر است. برای مثال چنانچه شما از مسیرهایی استفاده می‌کنید که بیشتر زمان رانندگی‌ خود را در بزرگراه‌ها و جاده‌ها هستید می‌توانید انتظار داشته باشید که طول عمر لنت ترمز خودرو شما بیشتر از حد معمول آن باشد نسبت به سایرین دیرتر نیاز به تعویض این قطعه داشته باشید.

میزان مسافت طی شده

همچنین اگر میزان مسافتی که شما در هر روز به طور متوسط از وسیله نقلیه خود استفاده می‌کنید زیادتر از حد معمول باشد انتظار می‌رود که لنت ترمز خودروی شما زودتر ضخامت خود را از دست بدهد و نیاز به تعویض لنت ترمز داشته باشد.

تاثیر وزن بر عمر لنت ترمز

از جمله موارد دیگری که در زمان تعویض لنت ترمز تاثیر منفی دارد وجود بار زیاد و یا تعداد سرنشینان زیاد در خودرو شما است. در حقیقت تعداد سرنشینان و مقدار بار یک خودرو رابطه مستقیمی با کم شدن طول عمر لنت ترمز خودرو شما دارد، هر چه خودرو شما دارای وزن کمتری باشد و در نتیجه فشار کمتری نیز بر لنت ترمز شما وارد می‌گردد. در نتیجه فاصله زمانی بیشتر شده و عمر آن نیز بیشتر می‌شود.

کیفیت لنت خودرو

از دیگر موارد موثر در بالارفتن یا پایین رفتن زمان جایگزینی لنت ترمز وسایل نقلیه نوع لنت ترمز مورد استفاده در خودرو شما و میزان کیفیت آن می‌باشد.

تعویض لنت به صورت تصویری

به منظور آشنایی بیشتر شما با نحوه تعویض لنت ترمز ما در تحریریه شهریدک دو مقاله تصویری برای آشنایی با تعویض لنت عقب پراید و تعویض لنت جلو پراید برای شما اماده کرده ایم که به کمک ویدئوهای آموزشی این دو مقاله نیز شما می‌توانید به نحوه تعویض لنت بیشتر آشنا شوید

عوامل تاثیرگذار در زمان تعویض لنت

 1. جنس و نوع لنت ترمز
 2. مسیرایی که در آن عبور و مرور دارید؟
 3. تعداد سرنشینان و مقدار بار خودرو؟
 4. میانگین میزان مسافت طی شده در هر روز؟
 5. لرزش پدال

زمان تعویض لنت ترمز خودرو

قطعا زمان تعویض لنت ترمز به شرایطی که در بالا ذکر شده بستگی دارد. معمولا لنت ترمز محور جلو خودرو زودتر از محور عقب نیاز به تعویض پیدا می‌کند چیزی در حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر کارکرد.

لنت ترمزهای محور عقب طول عمر بیشتری دارند و معمولا عمر لنت ترمز محور عقب خودرو چیزی در حدود ۷۰ الی۱۰۰ هزار کیلومتر است.

اینفوگرافی تعویض لنت
اینفوگرافی تعویض لنت

نشانه‌های تمام شدن لنت ترمز

 1. تمام شدن کامل ضخامت لنت ترمز
 2. صدای جیغ در هنگام ترمز گرفتن
 3. اجبار به فشار پدال ترمز تا آخرین حد آن به منظور ترمزگیری
 4. پایین آمدن مخزن روغن ترمز به علت پر کردن جای خالی لنت ترمزها
 5. چراغ لنت ترمز در خودروهای دارای این فناوری
 6. ترمزگیری ضعیف
 7. کشیده شدن خودرو شما به یک طرف در هنگام ترمزگیری

لنت ترمز چه مقدار کار می کند

 • با وزن کمتری رانندگی کنید
 • سعی کنید کمتر از ترمز استفاده کنید
 • از ترمزهای ناگهانی پرهیز کنید
 • از رانندگی تهاجمی پرهیز کنید و با ایمنی بیشتر رانندگی کنید
تعویض لنت
تعویض لنت

لینک‌های کوتاه این مقاله:

is.gdbitly.comtinyurl.com
gg.ggshorturl.atrebrandly.com
bl.inkv.ht

نکته

بعد از تعویض لنت ترمز اغلب لنت‌ ترمزهای جدید خودرو شما نیاز به زمان دارند تا به اصطلاح جا بیوفتند. قطعا این موضوع به کیفیت و جنس لنت ترمز خریداری شده بستگی دارد. در هر صورت بهتر می‌باشد تا در 500 کیلومتر اولیه از عمر لنت ترمز با احتیاط بیشتر رانندگی کنید.

حتما در نظر داشته باشید که ممکن است لنت ترمزهای کارایی متفوات با لنت ترمزهای قدیمی خودرو شما داشته باشند در نتیجه توجه داشته باشید که به اصطلاح لنت ترمزهای خودرو خود را قلق‌ گیری کنید تا با کارایی آن‌ها و میزان قدرت آنها آشنا شوید.

شما از چه خودرویی استفاده می‌کنید؟

تجریه شما از میزان مصرف لنت ترمز در خودروی شما چیست؟ شما از چه خودرویی استفاده می‌کنید؟ تجربه خود را با ما و سایر کاربران وبسایت شهریدک در میان بگذارید. همچنین شما می‌توانید به راحتی با استفاده از آیکون‌های شبکه های اجتماعی زیر این مقاله را با دوستان خود در شبکه‌ اجتماعی مورد نظر به شاتراک بگذارید.

تعداد کلمات مقاله تعویض لنت : 1153 کلمه

منبع: www.wikipedia.org

دانلود نسخه چاپی (PDF) این مقاله:

درباره پوریا اخضری

من پوریا اخضری، متولد و ساکن تهران هستم. علاقه بسیاری به فناوری‌های دیجیتال و بازاریابی دیجیتال دارم و همواره به دنبال این بودم که اطلاعاتم رو به روز نگه دارم و همینطور اطلاعات خودم رو بین بقیه به اشتراک بزارم.

نوشته های مرتبط

9 نظر در “تعویض لنت ترمز

 1. arabi گفت:

  مرسی از مقالات مفیدتون

 2. jalali گفت:

  سلام من لنت ترمزم رو تازه انداختم ولی خر خر می کنه انگار لنت نداره از چیه این مشکل ؟ممنون میشم جواب بدید

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   اولا اینکه حتما به مکانیک مراجعه کنین که لنت ترمزتون رو چک کنن دو تا احتمال داره یا لنت ترمزی که انداختین بی کیفیت هستش و داره باعث لبه دار شدن و خش انداختن دیسک چرخ می شود یا لنت ترمز مشکلی نداره و دیسک چرختون تاب داره و باعث خر خر هنگام ترمز گیری می شود

 3. shahin گفت:

  سلام جنس لنت ترمز به دیرتر تموم شدن لنت ترمز تاثیر میزاره ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   ببنید متریال اولیه در تولید و کیفیت ساخت یک لنت ترمز در تمامی مشخصه های لنت ترمز اثر می گذاره 100% شما باید سعی بر این داشته باشید که لنت ترمزی با کیفیت ساخت بالا و تولید شده با متریال مرغوب خریداری کنید که با استانداردهای روز خودرو سازی تطابق داشته باشد .

 4. ziyarati گفت:

  سلام این سنسور ای بی اس دقیق بهم میگه کی لنت ترمزم تموم داره میشه ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   بله هنگام تموم شدن لنت ترمز آلارم میده البته بستگی به ماشین هم داره اما برای خودروهای ایرانی بهتره علائم دیگه هم در نظر گرفت مثل لرزش پدال هنگام ترمز گیری یا صدای خر خر و …

 5. damavandi گفت:

  سلام من لنت ترمزم صدا نمیده بردم مکانیک میگه لنتم آخراشه از مجا بفهمم داره تموم میشه یا نه ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   شما میتونین از لرزش پدال ترمز هنگام ترمزگیری متوجه شید یا از پایین اومدن سطح روغن ترمز یا از پایین اومدن قدرت ترمزگیری و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.