لنت ترمز

لنت ماشین و انواع آن

لنت ترمز

مسئولیت ترمز کم کردن سرعت ماشین و توقف آن است، ولی در این امر لنت‌ ماشین مسئولیت اساسی را به همراه دارد. لنت خودرو باید توانایی این را داشته باشند تا به منظور جلوگیری از خسارات مالی و جانی در هر شرایطی بتوانند خودرو را متوقف کنند، به همین علت سیستم ترمز اصلا نباید فراموش شود.

به منظور اینکه بهترین کارایی را در ترمز خودروی خود داشته باشید و از سیستم ترمز به بهترین نحو نگهداری کنید، حتما ادامه این مقاله را مطالعه کنید:

لنت ماشین

لنت ماشین چیست و چگونه کار می‌کند؟

توقف ماشین به اصکاک نیاز دارد و ایجاد اصطکاک در سیستم ترمز، با لنت ماشین می‌باشد. لنت‌ خودرو به دیسک ها فشار وارد می‌کند و باعث ایجاد اصطکاک بین دیسک و لنت ترمز می‌شود، که سبب توقف خودرو می‌گردد.

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که در مدت یک روز یا یک هفته و یا یک ماه چند بار از ترمز خودرو خود استفاده می‌کنید؟

مطمعنا جواب این سوال کاملا مشخص نمی‌باشد اما قطعا تعداد آن به قدری زیاد است که قابل شمارش نیست بنابراین کاهش ضخامت لنت‌ ترمز و تعویض لنت ترمز پیاپی چندان امری معمول می‌باشد.

لنت ماشین

لنت خودرو به چه میزان عمر می‌کند؟

هیچ گونه توضیح معینی برای پاسخ به این سوال در دسترس نیست. طول عمر دیسک‌ به نحوه رانندگی راننده خودرو ، مدل خودرو ، و عوامل بسیار دیگری بستگی دارد. کلا طول عمر لنت ماشین تقریبا هشتاد هزار کیلومتر تخمین زده می‌شود. ولی در هر صورت تعویض لنت به طور کلی بستگی به رانندگی و خودروی شما دارد و عوامل بسیاری نیز در آن تاثیر گذار هستند.

چه عواملی بر عمر لنت ترمز اثر می‌گذارند؟

به منظور اینکه بتوانیم به این سوال پاسخ بدهیم، بهتر است مروری داشته باشید به مواردی که به شما کمک می‌کنند تا بتوانید افزایش طول عمر لنت خودرو خود را سبب شوید.

در چه مکان‌هایی رانندگی می‌کنید؟

اگر فقط در آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها جابجا می‌شوید، مطمعنا متوجه می‌شوید که طول عمر لنت‌ ماشین شما بیشتر از حتی حد استاندارد لنت خودرو و حتی بیشتر از افرادی است که در سطح شهر بیشتر رانددگی می‌کنند.

اما دلیل بیشتر بودن طول عمر لنت ترمز در رانندگی برون شهری نسبت به درون شهری چیست؟

رانندگی در مناطق درون شهری شما را با تقاطع ها و عوامل متعددی روبرو می‌کند که شما را وادار می‌کنند تا توقف بیشتری با خودروی خود داشته باشید. بنابراین لنت ترمز در رانندگی درون شهری فشار بشتری را متحمل می‌شود.

چند مسافر دارید؟

با افزایش سرنشینان ماشین شما، وزن کلی خودرو بیشتر می‌شود، بنابراین سیستم ترمز به منظور توقف خودرو، باید فشار بیشتری را در لنت ماشین متحمل شود. در خودرویی که معمولا خانواده ای چند نفره از آن استفاده می‌‎کنند، قطعا تعویض لنت ترمز در زمان کوتاه تری نیاز می‌شود.

نوع لنت ترمز خودرو

نوع لنت خودرو تاثیر بسیاری را در طول عمر لنت ترمز شما دارد.

لنت‌ ترمز اورگانیک

لنت‌ ترمزهای اورگانیک اغلب از قیمت ارزان‌تری نسبت به سایر لنت های ماشین برخوردار هستند و همچنین طول عمر لنت ترمز در این نوع از لنت ها نیز کمتر می‌باشد.

لنت ترمزهای کم‌فلز (Low Metallic)

لنت‌ ترمزهای کم‌ فلز اغلب سر و صدای بیشتری نسبت به سایر لنت ترمزها دارند، اما عمر آنها مقداری از لنت ترمزهای اورگانیک بیشتر می‌باشد.

لنت ترمزهای نیمه فلزی

لنت ترمزهای نیمه فلزی گاها طول عمر زیادی را به همراه دارند.

لنت ترمزهای سرامیکی

لنت ترمزهای سرامیکی نسبت به سایر لنت ترمزهای موجود از طول عمر بیشتری برخوردار هستند. ولی در مقابل، قیمت این نوع لنت ترمز‌ها بیشتر است.

معمولا لنت ترمزهای محور جلو زودتر از لنت ترمزهای محور عقب فرسوده می‌گردند. زیرا که بیشتر فشار ترمز بر روی محور جلو خودرو است.

چند کیلومتر رانندگی می‌کنید؟

هر مقدار میزان رانندگی شما در هر روز بیشتر باشد، قطعا لنت ماشین شما نیز زودتر تمام می‌گردد.

لنت ماشین

چگونه زمان مناسب تعویض لنت ترمز را متوجه شویم؟

به هیچ وجه تعویض لنت ماشین را به فردا موکول نکنید. در برخی از انواع خودروها سیستم ترمز دارای سنسور فرسودگی لنت خودرو است و در هنگامی زمان تعویض لنت ترمز باشد، به شما هشدار داده می‌شود. ولی موارد بسیاری قابل ذکر است. مواردی که شما را از زمان تعویض لنت خودرو آگاه می‌سازند.

لنت خودرو

چراغ هشدار لنت ترمز

بارزترین عامل نشان دهنده نیاز خودرو شما به تعویض لنت ماشین، چراغ هشدار تعویض لنت خودرو شما است. ولی تمامی ماشین‌ها از این سنسور بهره مند نیستند. در صورتی که اتومبیل شما از این سنسور برخوردار نیست، بایستی لنت‌ ترمز خود را پی در پی بازدید و بررسی کنید. مخصوصا در زمان های حضور در تعمیرگاه بهتر می‌باشد از افراد متخصص موجود در تعمیرگاه در مورد لنت ترمز خودروی خود سوال به عمل آورید.

خرخر کردن یا سوت کشیدن

هنگامی که صدای خرخر یا سوت از لنت‌ ماشین شما به گوش رسید، زمان تعویض لنت ترمز شما فرا رسیده است. در صورتی که با صدای خرخر مواجه شدید، حتما لنت‌ ترمزها ضخامت خود را از دست داده اند و در هر بار ترمز، دیسک های خودرو شما آسیب می‌بیند.

بازدید چشمی

از بین شکاف‌های موجود در رینگ ماشین خود شما می‌توانید لنت‌ ماشین خود را با چشم بررسی کنید. ۳ میلی‌متر از گوشت لنت ترمز باید موجود باشد. در صورتی که ضخامت لنت خودرو کمتر از ۳ میلی‌متر بود ، زمان تعویض لنت ترمز شما فرا رسیده است.

کشیده شدن فرمان در هنگام ترمز

در صورتی که در هنگام ترمز، فرمان ماشین به سمت خاصی کشیده شود، زمان تعویض لنت ترمز شما فرا رسیده است. گاها نیز امکان دارد که ایراد در کالیپرها هم سبب این مسئله بشود.

لرزش پدال

در صورتی که در زمان ترمز‌گیری پدال ترمز در زیر پای شما با لرزش همراه بود، ممکن است لنت‌ ماشین را را با فشار زیاد سوزانده اید و زمان تعویض لنت ترمز شما فرا رسیده باشد.

لنت خودرو

چگونه عمر لنت ترمز را افزایش دهیم؟

چندین روش برای افزایش طول عمر لنت‌ ترمز وجود دارد

 • در زمان هایی حرکت با سرعت زیاد، اجازه دهید با فشار کمتر بر روی پدال گاز، سرعت خودرو را کم کنید.
 • به یا داشته باشید ترمزهای ناگهانی فشار بیشتری به لنت‌ ماشین وارد می‌کند. بنابراین در صورتی که می‌دانید که در روبروی شما مانعی وجود دارد و شما نیاز به کاهش سرعت خود دارید، از چند صد متر عقب تر با رها کردن پدال گاز سرعت خود را کم کنید.
 • در هنگامی که به ترافیک برخورد می‌کنید، سریع ترمز کنید. با بالا رفتن زمان ترمزگیری، فشار بر روی لنت‌ خودرو کاهش می‌یابد.
 • کلا می‌توان گفت رانندگی تهاجمی و گاز و ترمز پشت سرهم، طول عمر لنت‌ ترمز خودرو شما را کاهش می‌دهد.
 • وسایل و بار غبر ضروری را کاهش دهید تا وزن خودرو کاهش یابد. سبک‌ تر رانندگی کنید.

خرید اینترنتی لنت ترمز

شما میتوانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی شهریدک و مقایسه انواع برندهای لنت ترمز مخصوص خودرو شما اقدام به خرید لنت مناسب ماشین خود کرده و پس از تحویل ان درب منزل یا تعمیرگاه اقدام به تعویض لنت ترمز خود کنید. خبر خوب این است که تمامی لنت ترمزهای شهریدک دارای استاندارد ملی بوده و به راحتی می‌توان با کد رهگیری موجود در این محصولات از اصالت آن اطمینان حاصل نمائید.

لنت خودرو

بعد از تعویض لنت ترمز چه کنیم؟

لنت ماشین جدید نصب شده نیازمند ۵۰۰ کیلومتر رانندگی می‌باشد تا بتواند عملکرد مناسبی پیدا کند و یا به اصطلاح رایج جا بیوفتند. بنابراین توجه داشته باشید که کارایی لنت‌ خودرو تا قبل از طی این مسافت امکان دارد به خوبی نباشد و بایستی در هنگام رانندگی دقت بیشتری را داشته باشید. به یاد داشته باشید از رانندگی تهاجمی و ترمزهای شدید پرهیز کنید زیرا که ممکن است به لنت‌ ترمزهای جدید آسیب وارد کند.

عمر دیسک‌های ترمز خودرو چقدر است؟

طول عمر دیسک‌ های ترمز همانند لنت‌ ماشین به عوامل مختلفی از جمله شیوه رانندگی و مدل خودرو بستگی دارد. کلا عمر دیسک‌های ترمز از لنت‌ خودرو بیشتر است، اما امکان دارد در بعضی مواقع لنت ترمز و دیسک ترمز را همزمان عوض کنید. دیسک های ترمز محور جلو گاها در طول زمان ضخامت خود را از دست می‌دهند. نازک شدن دیسک ترمز موجب می‌شود تا در زمان کمتری داغ شوند و باعث ضعف در ترمزگیری شوند. حداقل ضخامت استاندارد دیسک ترمز معمولا توسط کارخانه معین می‌گردد و هیچ یک از دیسک‌های ترمز نباید نازک تر از میزان مشخص شده باشند.

تعداد کلمات مقاله لنت ماشین و انواع آن: 1376 کلمه

درباره پوریا اخضری

من پوریا اخضری، متولد و ساکن تهران هستم. علاقه بسیاری به فناوری‌های دیجیتال و بازاریابی دیجیتال دارم و همواره به دنبال این بودم که اطلاعاتم رو به روز نگه دارم و همینطور اطلاعات خودم رو بین بقیه به اشتراک بزارم.

نوشته های مرتبط

10 نظر در “لنت ماشین و انواع آن

 1. adib گفت:

  لنت ترمز چظور طول عمرش بیشتر میشه ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام
   ببینید مدت استفاده از لنت ترمز به مواردی از جمله نحوه رانندگی – تعداد سرنشین ها – جاده و مسیری که به صورت روتین همیشه از آن عبور می کنین -سرعت معمول خودروی شما و… بستگی دارد با رعایت این موارد 100% مدت استفاده از لنت ترمز شما افزایش پیدا می کند.

 2. siyavash گفت:

  واقعا لنت ترمز سرامیکی از باقی لنت ترمز ها بیشتر عمر می کنه ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   بله لنت ترمز مرغوب و با کیفیت سرامیکی و کربنی از لنت ترمز های فلزی و نیمه فلز طول عمر بیشتری دارند.

 3. shahrestani گفت:

  تا وقتی صدای خرخر میده لنت باید عوض شه ؟ یکم عقب بیوفته چی میشه ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   بله حتما باید تعویض شه در غیر اینصورت باعث تاب برداشتن و لبه کردن دیسک می شه و هزینه سنگینی رو برای تعمیر باید پرداخت کنین

 4. shokohi گفت:

  سلام من از وقتی دیسکم لبه کرده بود تراشکاری بردم اکی شده اما لنت و زود تموم می کنه به اندازه قبل عمر نمی کنه لنتم از چیه ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   بنده احتمال می دم به خوبی صاف نشده باشه دیسک چرختون و هنوز لبه داشته باشه یا کمی تاب داشته باشه که باعث سریع تموم شدن لنت ترمز تون می شه .

 5. naderi گفت:

  سلام من یه لنت ترمز پارس انداختم باهاش 800 تا راه رفتم هنوز سوت می کشه طبیعی هستش؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   ببنید لنت ترمز در حالت طبیعی 500 کیلومتر زمان می بره تا جا بیوفته و به شرایط اصلی لنت ترمز برسه اما بازم تا 1000 تا صبر کنین چون بعضی لنت ترمز ها کیفیتی بالا پایین دارد اما اگر بازم صدا داد و سوت کشید بهتره تعویض شه لنت ترمزتون احتمال می دم لنت ترمز کیفیت خوبی نداشته باشه و باعث لبه دار شدن و خراب شدن دیسک چرخ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.