قطعات یدکی, لنت ترمز

بهترین لنت ترمز

بهترین لنت ترمز

قبل از پرداختن به مبحث بهترین لنت ترمز (The Best Brake Pads) باید بدانیم که وسایل نقلیه به تمامی ساخته های بشری گفته می شود که توانایی حرکت کردن را داشته باشند و بتوانند افراد و یا بارها را از مکانی به مکانی دیگر منتقل نمایند. در عین حال مهم ترین قابلیت هر وسیله ی نقلیه ای پس از حرکت ، توقف آن است.

این کاملا روشن است که ما وسیله ی نقلیه ای را قبول داریم که متحرک بوده و در زمان های لازم از سرعتش کاسته شده و یا کاملا از حرکت بماند. اگر چنین توانایی نداشته باشد به هیچ عنوان کارآمد نبوده و تنها می تواند وسیله ای برای به خطر انداختن جان افراد باشد.

سیستم ترمز

یکی از مهم ترین عواملی که در توقف خودرو و یا وسیله ی نقلیه بسیار تاثیر گذار است ، نیروی اصطکاک می باشد و لنت ترمز یکی از اساسی ترین قطعات در سیستم ترمز یک خودرو محسوب می شود. بدون حضور لنت ترمز در خودرو ، آن را به وسیله ای مهار نشدنی تبدیل کرده ایم که می تواند نظم و امنیت جمعی را به خطر بیاندازد.

درست است که امروزه برای ایمنی بیشتر خودرو ، سیستم های مجهز و مدرنی ایجاد شده است اما شاید بتوان گفت که هنوز هم با تمامی تکنولوژی های به کار رفته ، لنت ترمز مهم ترین بخش جهت ایجاد ایمنی افراد در خودرو می باشد. به همین دلیل است که با انتخاب بهترین لنت ترمز می توان سلامت سرنشینان را تضمین کرد و در صورت کوتاهی مالک خودرو ، صدمات و حوادث جبران ناپذیری روی خواهد داد.

بهترین لنت ترمز
بهترین لنت ترمز

نحوه عملکرد سیستم ترمز

نحوه عملکرد سیستم ترمز این گونه است که بین ترمز و دیسک اصطکاکی ایجاد می شود که حاصل آن کمتر شدن سرعت و نهایتا توقف خودرو خواهد بود. لنت ترمز دارای دو بخش است که یک قسمت آن فلزی سخت بوده و قسمت دیگر نرم تعبیه شده است. هنگامی که بخش نرم لنت ترمز با دیسک ترمز اصطکاکی را ایجاد نماید سرعت خودرو را کاهش می دهد.

به طور معمول قسمت نرم ترمز با کمک چسب و یا پرچ به قسمت فلزی آن وصل می شود. در زمانی که قسمت نرم لنت ترمز تمام می شود قدرت ترمز پایین آمده و شروع به صدا می کند. هنگامی که قسمت فلزی لنت ترمز با دیسک برخورد کند ، باعث آسیب رسیدن به دیسک می شود. بهتر است با بازدید به موقع لنت ها از ساییدگی دیسک ترمز جلوگیری کنید.

در صورتی که لنت ترمز به موقع تعویض نشود این امکان به وجود می آید که کفشک های ترمز شکسته شود و یا بر روی دیسک خط بیفتد. این موضوع علاوه بر آن که هزینه ی زیادی را به مالک خودرو تحمیل می کند ، می تواند برای سرنشینان خودرو نیز بسیار خطر ناک باشد.

انواع لنت ترمز

لنت های ترمزی که امروزه تولید می شود در انواع مختلفی است که شامل لنت های نیمه فلزی ، فلزی ، آلی و سرامیکی است، انتخاب بهترین لنت ترمز به نوع خودرو شما و استفاده شما بستگی دارد.

لنت‌ ترمز آلی

گاهی لنت ترمز از مواد ارگانیک تولید شده است . این گونه لنت ، قابلیت آن را دارد که دوام بیشتری را برای دیگر اجزای سیستم ترمز ایجاد نماید. اما قدرت و توانایی بازدارندگی مناسبی ندارد به خصوص در سرازیری ها این موضوع کاملا مشهود است.

همچنین در شرایطی که لنت ها مرطوب باشند به خوبی عمل نمی کنند. لنت های ترمز آلی به جهت آن که نرم هستند امکان خوردگی بیشتری دارند. این نوع از لنت ها برای شهرهایی که ترافیک زیادی دارند به هیچ عنوان مناسب نیست .

بهترین لنت ترمز
بهترین لنت ترمز

لنت نیمه فلزی

یکی از پر مصرف ترین لنت های ترمز ، نوع نیمه فلزی آن است. جنس این نوع لنت از فولاد ، آهن و گرافیت است که می تواند به خوبی گرما را انتقال داده و کمتر داغ شود.

کارکرد خوب و طول عمر بالای این نوع لنت باعث شده است که در بسیاری از خودروهای سواری مورد استفاده قرار بگیرد که متناسب با میزان کیفیتی که دارد و درصد موادی که در آن وجود دارد ، کارکرد متفاوتی خواهد داشت این نوع لنت ترمز شاید یکی از بهترین لنت ترمز های موجود باشد.

لنت تمام فلزی

این گونه از لنت‌ها دارای کارآیی و مرغوبیت مناسبی هستند و به طبع قیمت بالاتری نیز دارند. نکته ی مهم این نوع لنت آن است که در هر وضعیتی با بهترین کیفیت کار بازدارندگی را برای خودرو انجام می دهند.

اما به طور معمول بیشتر باعث خوردگی دیسک هستند. در لنت تمام فلزی کامپوزیت جایگزین گرافیت است و عمدتا دارای سر و صدا می باشد.

لنت ترمز کربنی

لنت ترمز VIP تولید شده با متریال مرغوب کربنی دارای نشان استاندارد و هماهنگ با علم روز خودروسازی می باشد که لنت ترمز های بسیار با کیفیتی را با فرمولاسیون جدید تولید کرده است

لنت ترمز VIP به دلیل نرم بودن متریال اولیه کربنی به دیسک چرخ آسیبی نمی رساند و بدون هیچ صدایی با قدرت بسیار زیاد عملیات ترمزگیری را انجام می دهد

لنت ترمز سرامیکی

در این نوع از لنت ، مس به جای فولاد مورد استفاده قرار گرفته است. بالاتر رفتن میزان انتفال گرما در این لنت ، باعث خنک تر ماندن آن است . از طرفی فلز مس دوام لنت را بالا می برد.

لنت ترمز سرامیکی از نوع کم صدا بود و برای خودروهای مسابقه مناسب است. البته این لنت نسبت به باقی لنت ها کمی گران تر است و در زمان هایی که مرطوب است به خوبی کار نمی کند.

بهترین لنت ترمز در بازار ایران

در صورتی که برای خرید بهترین لنت ترمز در بازار هستید ، متوجه خواهید شدکه تنوع لنت ترمز بسیار زیاد است . این گستردگی می تواند شما را سردرگم نماید زیرا همگی برند های عرضه شده در بازار خود را معتبر و با کیفیتی مرغوب معرفی می کنند.

برای آن که بتوانید برای خودروی خود بهترین انتخاب را داشته باشید و از کیفیت و کارآمدی لنت ترمز خریداری شده راضی باشید بهتر است ابتدا در خصوص هریک مطالعه کرده و با کارآیی آن ها اشنا شوید. در این حالت انتخاب بهترین لنت ترمز کار آسانی خواهد بود.

بهترین لنت ترمز
بهترین لنت ترمز

برندهای معتبر لنت ترمز

در حال حاضر لنت هایی همچون لنت ترمز پارس ، لنت ساپکو، لنت پاجرو قطعه، لنت نیک استار و پارسیان قطعه سپهر (لنت PGS) از مرغوب ترین و پر مصرف ترین آن ها می باشد. که در این جا به معرفی برخی از آنها خواهیم پرداخت. این کاملا واضح است که لنت ترمز یکی از مهم ترین و حیاتی ترین قطعات در سیستم ترمز است و در صورت خرابی ، صدماتش جدی خواهد بود.

به همین دلیل نیاز است در زمان خرید بهترین لنت ترمز، به نام برندهای تولید کننده ی دارای اعتباری که در بازار موجود است دقت کنید. از طرفی لنت ترمزی که تهیه می کنید کاملا هماهنگ با مدل خودروی شما باشد. یک حقیقت وجود دارد که ممکن است لوازم و قطعاتی که قیمت پایین تری دارند کیفیت پایین تری نیز داشته باشند و یا کاملا تقلبی باشند و به محض استفاده از آن متوجه این تفاوت خواهید بود.

لنت های کیو

شرکت سانگ شین ، در کشور کره جنوبی واقع شده است و یکی از بزرگ ترین کمپانی های تولیدکننده ی لنت ترمز و دیگر قطعات مربرط به سیستم ترمز می باشد. البته این شرکت دارای نمایندگی و شعباتی در دیگر کشورها مانند هند ، استرالیا و آمریکا نیز می باشد. لنت های کیو از تولیدات این کمپانی است که دارای کیفیت بسیار مناسب بوده و می توان آن را با قیمتی مناسب تهیه کرد.

از مشخصات لنت های کیو می توان به نوع لنت دیسکی آن اشاره نمود که جنس آن فلزی می باشد که باعث می‌شود این لنت ترمز جز بهترین لنت ترمز های موجود باشد. محل نصب این لنت در چرخ های جلو بوده و جفت هستند. هنگامی که صدای خار شنیده می شود ، زمان بازدید از لنت ها می باشد. این نوع لنت برای خودروهایی مانند لنت ترمز هیوندای کوپه ، لنت ترمز هیوندای آوانته ، لنت ترمز کیا لنت ترمز اپتیما ، لنت ترمز هیوندای سوناتا ، لنت ترمز کیا اسپورتیج و لنت ترمز هیوندای توسان مناسب است.


لیست قیمت لنت های کیو

برای مشاهده محصولات موجود این برند در داخل کشور و آگاهی از قیمت لنت ترمز های کیو این متن را لمس کنید تا به صفحه لنت ترمز های کیو مراجعه کنید.


بهترین لنت ترمز
بهترین لنت ترمز

لنت ترمز تکستار

یکی دیگر از بهترین لنت ترمز های موجود در کشور لنت ترمز تکستار است، کمپانی آلمانی TMD توانسته است با نوع طراحی مناسب و دقتی که در آن به کار رفته است ، نهایت ایمنی و کارآمدی را لنت ترمز تکستار ایجاد نماید . این شرکت حدود یک قرن در خصوص تولید لنت فعالیت داشته است و توانسته است با ایجاد اعتماد و حسن شهرت در میان تولید کنندگان خودرو ، به عنوان یک همراه همیشگی آنان عمل نماید.

از طرفی شرکت تکستار طی قرار دادی که با شرکت های خودرویی فرانسوی دارد ، تولید و تامین لنت های ترمز تکستار را برای این کمپانی ها بر عهده دارد. خودروهایی مانند سیتروئن و پژو از این لنت ترمز استفاده می کنند همچنین در ایران نیز برای خودروهای تولید داخل از لنت ترمز تکستار به دلیل کیفیت مناسبی که دارد بهره می گیرند.

در بسیاری مواقع در اتحادیه اروپا این امکان وجود دارد که کمپانی اصلی در یک کشور و دیگر قطعات به شکل نماینده ی کمپانی در کشورهای دیگر تولید می شود که در مورد لنت ترمز تکستار این گونه است. در دهه ی هشتاد بنابر قرارداد شرکت پژو فرانسه و گروه ماشین سازی ایران ، این برند وارد ایران شد. پس از آن طی قراردادی که با کمپانی اصلی بسته شد این برند ، یکی از تامین کنندگان بزرگ و اصلی در خصوص لنت ترمز در خودروسازی ایران شد.


لیست قیمت لنت ترمز تکستار

همانطور که گفته شد لنت ترمز تکستار یکی از بهترین لنت ترمز های بازار است و طرفدارن بسیاری را برای خود دارد. اگر شما قصد خرید این لنت ترمز را دارید می‌توانید با لمس این پاراگراف مستقیما به صفحه لیست قیمت های لنت ترمز تکستار مراجعه کنید همچنین با تاریخچه این برند نیز آشنا شوید.


بهترین لنت ترمز
بهترین لنت ترمز

لنت PGS (پارسیان قطعه سپهر)

لنت ترمز پارسیان قطعه سپهر از جمله برندهای تولید داخل کشور است که به همچنین جز بهترین لنت ترمز های ایرانی می‌باشد. این برند با ضمانت محصولات خود و ارائه محصولات با کیفیت توانسته سهم کثیری از بازار داخلی و کشورهای همسایه را از آن خود کند.

لنت ترمز پارس

لنت ترمز پارس در ایران دارای تنوع بسیاری است ، اکنون حدود دو هزار نوع لنت ترمز برای خودروهای سواری در مدل های دیسکی و کاسه ای ( کفشکی ) تولید می نماید که در بازار داخلی و کشورهای حاشیه و همسایه عرضه می شود. به جهت کیفیت مناسبی که دارد و فناوری ویژه ی آن ، توانسته است در خاورمیانه در خصوص لنت ترمز ، پیشتاز باشد. کیفیت ، کارآمدی و طول عمر این لنت بسیار خوب بوده و مورد استفاده بسیاری از خودروها می باشد.

ظرفیت بالای تولید لنت ترمز پارس باعث شده است که بتواند سهم بیشتری از بازار داخلی و یا کشورهای همسایه را تصاحب نماید. از طرفی لنت ترمز پارس رقابت گسترده ای را در سطح جهانی در این خصوص شروع نموده و برنامه ی خاصی برای صادرات لنت پارس طراحی نموده است.

لنت پارس فعالیتش را در اواخر قرن نوزده  و در شهر کاشان شروع نمود. ابتدای تولیدای این شرکت لنت ترمز دیسکی بود. در حال حاضر این کمپانی با تولیدات متنوع و گسترده ی خود در زمینه لنت ترمز ، توانسته است در بازار بسیار قوی ظاهر شود. لنت هایی همچون ، خودروهای سنگین ، خودروهای سواری ، ماشین آلات کشاورزی . که در این حوزه به یکی از بزرگ ترین شرکت های تولید کننده ی لنت ترمز در منطقه تبدیل شده است . حضور فناوری و تکنولوژی های نوین در تولید لنت ترمز پارس و اخذ استاندارد و گواهی نامه های بین المللی ، اعتبار این شرکت و محصولاتش را دو چندان کرده است.


خرید لنت ترمز پارس

به جرئت می‌توان گفت لنت پارس بهترین لنت ترمز تولید داخل کشور است چنانچه قصد خرید لنت پارس را دارید می‌توانید با لمس این پاراگرف به لیست قیمتهای این برند مراجعه کنید و از نحوه خرید و طول عمر این لنت ترمز با خبر شوید


بهترین لنت ترمز
بهترین لنت ترمز

انتخاب بهترین لنت ترمز

با در نظر گرفتن این نکته که تمامی خودروها به لحاظ فنی دارای قطعات و اجزای خاص خود هستند که هر یک وظیفه ای را به دنبال خواهد داشت. سیستم ترمز نیز به عنوان یکی از قطعات اساسی ، وظیفه مهمی را برعهده دارد که با کمک لنت ترمز، پدال و سیلندرها و… آن را به انجام می رساند. اما نکته ی قابل تاملی که مطرح است این است که چگونه تشخیص دهیم بهترین لنت ترمز برای خودرو ما چیست ؟

ما در این جا به بررسی لنت های معتبری همچون لنت ترمز پارس ، لنت تکستار و لنت های کیو پرداختیم و موضوع مهم این است که به یاد داشته باشید هنگام تهیه بهترین لنت ترمز ، اولین نکته آن است که لنتی که برای مدل خودروی شما توسط تولید کننده ی خودرو طراحی شده است ، کدامیک می تواند باشد.

این کاملا روشن است که با خرید لنت ترمز مناسب می توانید گرمای داخل سیستم ترمز را پایین نگاه داشته و عملکرد ترمز خودرو را در کیفیتی مناسب قرار دهید. همچنین باعث می شوید طول عمر آن نیز بالا تر باشد. خرید لنت ترمز از میان برند های مطرح ، که کیفیت و کارآیی آن ها اثبات شده است می تواند سلامت خودروی شما را نیز تضمین نماید.

tinyurl.combitly.comis.gd
اشتراک از طریق لینک‌های کوتاه

ضخامت لنت ترمز

در زمانی که لنت و دیسک در سیستم ترمز در برابر هم قرار می گیرند اصطکاک ایجاد می شود. با اندازی گیری مواد داخل لنت ترمز می توانید ضخامت آن را سنجیده و در صورتی که نازک تر شده باشد زمان تقریبی تعویض آن را تخمین بزنید. کم بودن ضخامت لنت ترمز باعث می شود که ترمزگیری کامل انجام نشده و در صورتی بی توجهی به آن ، باعث ساییدگی دیسک ها و نهایتا عمل نکردن به موقع سیستم ترمز خواهد بود.

در صورتی که بدانید کمترین ضخامتی که می تواند لنت ترمز داشته باشد 6.4 میلی متر باشد تا سیستم ترمز در نهایت سلامتی عمل کند . این امکان وجود دارد که با ضخامتی کمتر نیز ترمزگیری انجام شود اما به حتم کامل نبوده و می تواند منجر به حادثه شود. شاید بتوان گفت بازه ای که می توانید لنت ترمز خود را عوض نمایید ضخامت هایی بین 3.2 الی 6.4 میلیمتر می باشد.

ضخامت مناسب برای بهترین لنت ترمز

در صورتی که قصد خرید لنت جدیدی برای خودروی خود می باشید و به دنبال برند جدیدی هستید و یا تصمیم دارید از یکی از برندهای معروف تولید کننده لنت ترمز استفاده کنید بایستی یک نکته را مد نظر داشته باشید و آن این است که ضخامت لنت ترمز باید استاندارد باشد.

دوازده میلی متر ، ضخامتی استاندارد جهت لنت ترمز است که در اغلب لنت های ترمز معتبر دیده می شود. در صورتی که استفاده از خودرو به شکل استاندارد باشد عمر لنت حدود هشتاد هزار کیلومتر خواهد بود که با رسیدن به ضخامت 6.4 میلی متر ، زمان تعویض آن شروع می شود

همچنین عوامل دیگری همچون میزان شدت ترمز گرفتن و تعداد آن ، به خصوص شرایط ترافیکی می تواند در طول عمر لنت موثر باشد اما با خرید لنت ترمز معتبر و استاندارد می توانید این روند را کاهش داده و سلامت آن را بالاتر ببرید . فقط کافیست هنگام خرید لنت ترمز از میان بهترین لنت ترمز ، لنتی مناسب خودروی خود بیابید.

بهترین لنت ترمز 1

انتخاب بهترین لنت ترمز ، تضمین سلامت خودرو و سرنشینان

اگر برای شما جان خود و سرنشینان خودرویتان دارای ارزش است و همچنین می خواهید خودرویی سلامت داشته باشید ، توصیه می شود از بهترین لنت ترمز در بازار استفاده نمایید. لنت هایی همچون لنت ترمز پارس ، لنت تکستار ، لنت های کیو ، لنت ترمز ایساکو ، لنت ترمز پارسیان قطعه سپهر و… تمامی این برند ها را می توانید به سهولت در ایران بیابید. تنها لازم است دقت کنید که برند اصل را تهیه می کنید و تقلبی نیستند.

نشانه هایی که خراب شدن لنت ترمز را اعلام می نماید ، می تواند مواردی مانند پدال ترمز سفت شده باشد ، چراغ ترمز روشن شود ، فرمان ماشین به یک سو کشیده شود. با دریافت این نشانه ها بایستی برای تعویض لنت ترمز خود اقدام نمایید.

تمام شدن لنت ترمز را چگونه تشخیص دهیم ؟

برای تشخیص تمام شدن لنت ترمز خودرو ، روش های متفاوتی وجود دارد. یکی از ساده ترین آن ها شنیدن صدای سوت یا خراشیدگی از لنت ترمز است . نکته ی دیگری که می توان مشاهده کرد این است که تسلط کافی بر راندن خودرو نداشته و به اصطلاح خودرو به سویی کشیده می شود.

همچنین در صورتی که پدال ترمز دارای لرزش باشد که به خصوص در ترمزهای شدید خود را نشان می دهد. تمامی این عوامل می تواند گواه این باشد که زمان تعویض لنت ترمز خودروی شما فرا رسیده است.

اولین و مهم ترین موضوع درچنین شرایطی آن است که خودرو را متوقف کرده و برای بررسی و تعویض لنت ترمز آن اقدام نمایید. حتما برای این کار به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید تا مطمئن باشید از قطعات اصل برای خودروی شما استفاده می کند و بهترین لنت ترمز ی که مناسب خودروی شما باشد را نصب خواهد نمود.

تعداد کلمات مقاله بهترین لنت ترمزمنبع
2861 کلمهwww.thedrive.com
فروشگاه اینترنتی شهریدک

دانلود نسخه PDF این صفحه

برای دانلود این مقاله و دسترسی آفلاین به مقاله بهترین لنت ترمز دکمه زیر را لمس کنید.

درباره پوریا اخضری

من پوریا اخضری، متولد و ساکن تهران هستم. علاقه بسیاری به فناوری‌های دیجیتال و بازاریابی دیجیتال دارم و همواره به دنبال این بودم که اطلاعاتم رو به روز نگه دارم و همینطور اطلاعات خودم رو بین بقیه به اشتراک بزارم.

نوشته های مرتبط

10 نظر در “بهترین لنت ترمز

 1. ahmad گفت:

  خیلی مدل های مختلفی هست از کجا بدونیم کدوم رو انتخاب کنیم هرکجا یه چیزی می گن .
  ممنون میشم جواب بدین و راهنماییم کنین.

  1. شهریدک گفت:

   سلام
   بله حق باشماس اما شما توضیحاتی که درمورد هر نوع لنت ترمز رو بخونبن میتوانین انتخاب حوبی داشته باشید از نظر من لنت ترمز سرامیکی میتونه همه جوره با کیفیت باشه البته این نظر شخصی من هستش
   چون لنت سرامیکی هم قدرت بالای ترمزگیری دارد و هم به دلیل متریال سرامیکی که دارد مانع از صدا دادن لنت می شود . البته باید حتما متریال سرامیکی که در تولید لنت ترمز بکار رفته مرغوب و با کیفیت باشد .

 2. ahmad گفت:

  سلام
  میشه بگین برا 206 تیپ 5 چیه لنتی خریدتری کنم

  1. شهریدک گفت:

   سلام برای 206 تیپ 5 هم لنت ترمز ایرانی هم لنت ترمز خارجی میتونم بهتون معرفی کنم اما از نظر من شما میتونین لنت ترمز 206 تیپ 5 برند پاجرو رو خریداری کنین سرامیکی هستش و قدرت ترمزگیری بالایی هم دارد.

 3. rajabi گفت:

  سلام وققتون بخیر عذر میخوام تو محصولاتتون لنت ترمز های سرامیکی و کربنی رو دارید بعد نوشتین با متریال نرم که باعث میشه سوت نکشه بعد میخوام بدونم این لنت ترمز ها کیفیت ترمزگیریشون چطور هستش ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام
   قابل ذکر هستش بهتون بگم که متریال اولیه متفاوت بوده و با یه فرمول خاص و به روز ساخته شده که دارای استانداردهای روز خودرو سازی می باشد و قدرت ترمز گیری بسیار بالایی دارد با خیال راحت استفاده کنید.

 4. shafiei گفت:

  کیفیت کدوم نوع لنت ترمز بیشتره فلزی – نیمه فلزی – سرامیکی یا کربنی ؟

  1. شهریدک گفت:

   تمامی این متریال ها با کیفیت هستن بستگی به فرمولاسیون ساخت و کیفیت ساخت و برند لنت ترمز داره اما میتونم بگم 100% لنت ترمز سرامیکی و کربنی از فلزی بهتر هستش چون بسیار به روز تر و جدید تر هستش و بر اساس استاندارهای روز خودرو سازی تولید شده است .

 5. gholami گفت:

  سلام لنت ترمز های کیو بهتره یا تکستار ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام
   این دو برند واقعا بسیار با کیفیت هستن اما متاسفانه لنت ترمز تکستار به دلیل وارد نشدن و تولید در ایران کیفیتش به گفته مشتری ها بسیار پایین اومده بنده ام لنت ترمز Hi-Q رو پیشنهاد میدم بهتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.