اخبار, قطعات یدکی, لنت ترمز, مقالات

لنت ترمز خوب چه لنت ترمزی است ؟

لنت ترمز خوب

برای اینکه بدانیم چه لنت ترمزی با کیفیت و خوب می باشد باید چند موضوع مهم رو بررسی کنیم .

در این مقاله ما به نکات مهمی که مشخصه لنت ترمز خوب می باشد اشاره می کنیم با شهریدک همیشه همراه باشید.

لنت ترمز خوب چه لنت ترمزی است ؟ 1

1- لنت ترمزی که به دیسک آسیب نرساند

تا به حال دقت کردید که چرا دیسک چرخ را باید تعویض کرد؟ چطور دیسک چرخ خراب می شود و چرا خراب می شود و وقتی خودروتان را پیش تعمیرکار می برید به شما اعلام می کند که دفعه بعد با تعویض لنت ترمز باید دیسک رو هم تعویض کنید خوب دلیل این حرف چه می تواند باشد ما کاملا به شما توضیح می دهیم.

همانطور که در مقالات قبل به شما مواد اولیه لنت ترمزهای مختلف رو توضیح دادیم , برای مثال در مقاله لنت ترمز کربنی به اختصار تمامی متریال های تشکیل دهنده لنت ترمز را توضیح دادیم حتما مطالعه فرمایید .

هر لنت ترمز با مواد اولیه متفاوت باعث رفتار متفاوتی نسبت به لنت ترمزهای دیگر می شود برای مثال لنت ترمز فلزی یا همان اورگانیک به دلیل استفاده از فلز با اینکه طول عمر بسیار بالایی دارد اما معایبی از جمله خراشیدن و خراب کردن دیسک را داراست که همین امر باعث منسوخ شدن این لنت ترمز شده است نا گفته نماند این عیب فقط یکی ار مشکلات لنت ترمز فلزی بوده است .

که برای کم کردن این مشکل لنت ترمز فلزی , لنت ترمز نیمه فلزی با ترکیبات خاص تولید شد که بسیار بهتر از لنت ترمز فلزی بود ولی باز هم رفتاری مانند لنت ترمز فلزی داشت و در گاهی مواقع به اصطلاح هم شیشه می کرد و هم باعث خرده شدن دیسک چرخ می شد که بعد از مدت ها برای کم کردن این مشکل به طور جدی لنت ترمز های سرامیکی و کربنی تولید شد که دیگر این مشکلات لنت ترمز های فلزی و نیمه فلزی رو نداشته باشند.

پس ما به این نتیجه می رسیم که یکی از مهمترین مشخصه های لنت ترمز خوب آسیب نرساندن لنت ترمز به دیسک چرخ می باشد که با انتخاب درست لنت ترمز از این مشکل می توان جلوگیری کرد .

خراشیدگی دیسک چرخ
خراشیدگی دیسک چرخ

2- قدرت چسبندگی لنت ترمز

واقعا دومین مشخصه ای که باید بهش حتما توجه کرد قدرت ترمز گیری یا همان فدرت چسبندگی لنت ترمز می باشد تا به راحتی بتواند خودرو را از حرکت باز دارد و مانع حرکت خودرو شود مخصوصا در سرعت بالا.

با کمی تفکر می شود به این نتیجه رسید که متریال فلزی قدرت کمتری در چسبندگی دارد چون دو عدد فلز روی هم با عمیلات اصطحکاکی می خواهند باعث متوقف کردن هم شوند و این شرایط هم باعث ایجاد حرارت می شود و هم زمان بیشتری باید صرف کند تا خودرو را متوقف کند.

لازم به ذکر هست که این حرارت ایجاد شده باعث خرابی دیسک و تاب برداشتن دیسک می شود که باید ارجاع داده شود به قسمت اول و آسیب های لنت ترمز به دیسک چرخ .

پس باید لنت ترمز هایی با متریال های دیگر انتخاب کرد لنت ترمز سرامیکی و کربنی که نسبت به فلزی قابلیت چسبندگی بیشتری دارند ولی اگر این لنت ترمز ها هم از مواد اولیه مرغوب و فرمولاسیون خوبی تولید نشده باشند باعث خرد شدن لنت و به اصلاح خرابی لنت می شوند و دیگر به خوبی عمل نمی کنند و بسیار خطرناک می باشد پس حتما هر لنت ترمز رو از مراکز معتبر خریداری کنید .

لنت ترمز های کربنی و سرامیکی دارای چسبندگی بهتر نسبت به لنت ترمز های فلزی و نیمه فلزی هستند و با قدرت و سرعت بیشتری می توانند مانع از حرکت خودرو شوند و با خیال راحت تری می شود با این لنت ترمزها رانندگی کرد .

3 – صدای لنت ترمز

صدای لنت ترمز یکی از بزرگترین مشکلات مصرف کننده ها می باشد که همه با این مشکل مواجع شده ایم .

چندین دلیل برای صدای لنت ترمز وجود دارد که دونه به دونه به این موارد رسیدگی می کنیم .

1- خراشیدگی و به اصلاح لبه داشتن دیسک چرخ :

برای مثال به دلیل مشکلات و بی کیفیت بودن لنت ترمزهای قبلی باعث خرابی و خراشیدگی دیسک شده است و با تعویض لنت ترمز به دلیل یک نواخت و هم سطح نبودن لنت ترمز جدید باعث بروز ایراد در دیسک چرخ می شود و این خراشیدگی و لبه کردن دیسک چرخ باعث ایجاد صدایی بسیار بد می شود.

2- خرابی پمپ ترمز:

گاهی اوقات بخصوص در خودروهای تیبا , ساینا , کوییک این مشکل به وجود می آید به دلیل فاصله بیشتر پمپ ترمز با لنت ترمز در سمت شاگرد یعنی افزایش لوله روغن ترمز در سمت شاگرد فشار بیشتری روی پمپ ترمز وجود دارد که باعث می شود نتواند روغن را به خوبی مکش کند و لنت ترمز تا حدودی همیشه درگیر با دیسک چرخ می باشد که باعث ایجاد صدا در دیسک چرخ و لنت ترمز می شود .

قابل تذکر می باشد این مشکل برای همه خودروها ممکن است پیش بیاید ولی در خودروهای نامبرده بیشتر دیده شده است.

3- متریال اولیه لنت ترمز

مواد تشکیل دهنده و مرغوبیت این مواد بسیار مهم می باشد و همچنین فرمولاسیونی که میزان ترکیبات لنت ترمز رو مشخص می کند بسیار مهم می باشد و باعث بی صدا بودن یا ایجاد صدا در لنت ترمز می شود.

در لنت ترمز های سرامیکی و کربنی به دلیل ترکیبات نرم و مواد تشکیل دهنده نرم تر ایجاد صدا کمتر از لنت ترمز های فلزی و نیمه فلزی می باشد ولی به دلیل ترکیبات و فرمولاسیون پیچیده تر در لنت ترمزهای سرامیکی و کربنی اگر متریال مرغوب نباشد و ترکیبات به درستی انجام نشود ایجاد صدا در این لنت ترمزها بسیار بالا می رود پس حتما از لنت ترمزهای با کیفیت استفاده کنید.

صدای لنت ترمز
صدای لنت ترمز

4 – طول عمر لنت ترمز

در کل باید بیان شود لنت ترمز فلزی طول عمر بالایی دارد اما معایب بیشتری دارد لنت ترمز کربنی و سرامیکی دارای طول عمر بسیار مناسب و کیفیت بالایی می باشند ولی به دلایل اینکه ترکیبات نرم تری نسبت به لنت ترمز فلزی و نیمه فلزی دارند و در گاهی مواقع به دلیل مشکلات دیسک ترمز لنت ترمز با سرعت بیشتری به اتمام می رسد که این موارد رو با هم بیان می کنیم .

1- تاب داشتن دیسک چرخ

دیسک چرخ با افزایش حرارت ناشی از اصطحکاک لنت ترمز هایی که با کیفیت پایین باعث ایجاد تاب و خمیدگی در دیسک چرخ می شوند و مسطح نبودن دیسک چرخ باعث می شود که هنگام ترمز گیری لنت ترمز به خوبی نتواند عمل کند و بسیار سریع تر به اتمام برسد .

2- رانندگی در سراشیبی و جاده های ناهموار

شرایط رانندگی در مسیر های ناهموار و سراشیبی به دلیل استفاده بیش از حد از ترمز خودرو باعث کاهش عمر لنت ترمز می شود و لنت ترمز در زمان کمتری به اتمام می رسد .

3- وزن و تعداد سرنشینان

یکی از مواردی که بسیار کم بهش توجه می شود تعداد سرنشینان معمول یک خودرو و وزن خودرو در هنگام حرکت می باشد برای مثال یک خودرو که برای یک خانواده 2 نفره می باشد لنت ترمز این خودرو طول عمر بیشتری نسبت به خودرویی که برای یک خانواده 4 نفره می باشد را داراست

5 – بوی بسیار ناخوشایند لنت ترمز

بوی بد لنت ترمز
بوی بد لنت ترمز

شاید بار ها و بار ها برای همه ما اتفاق افتاده باشد که بعد از ترمز گیری های مکرر بوی بسیار ناخوشایندی وارد کابین خودرو شده و کاملا احساس می شود.

بویی که به مشام ما می رسد به دلیل داغ شدن لنت ترمز و ترمزهای مکرر هست که در لنت ترمز هایی که تحمل درجه حرارت بالا را ندارند اتفاق می افتد که این امر یکی از مشخصه های لنت ترمز بی کیفیت می باشد و باید بیان شود که به احتمال زیاد این لنت ترمز از فرمولاسیون یا مواد اولیه بی کیفیت تولید شده است .

حتما توجه کنین وقتی لنت ترمز بعد از ترمز های مکرر بوی بدی می دهد به این معناست که بسیار داغ شده است و دیگر چسبندگی بالا را ندارد و به احتمال زیاد به سختی خودرو را نگه می دارد پس سرعت را کم کنید و حتما با دنده سنگین رانندگی کنید تا به لنت ترمز فشار بیشتری وارد نشود و به سلامت به مقصد برسید .

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.