مقالات

1- لنت ترمز کربنی

لنت ترمز کربنی

در واقع در این مقاله ما می خواهیم لنت ترمز کربنی را به شما معرفی کنیم و با لنت ترمز های دیگر که با متریال های مختلف تولید شده اند مقایسه کنیم .

2- چند نوع لنت ترمز داریم ؟

در اول این مقاله ما می خواهیم تمام متریالی که در ساختار انواع لنت ترمز استفاده می شود رو معرفی کنیم و در مورد مواد اولیه لنت ترمز صحبتی داشته باشیم و معایب و مزایای انواع لنت ترمز های مختلف رو بیان کنیم . این همه توسعه و گستردگی در تولید لنت ترمز به این دلیل می باشد که لنت ترمز یکی از مهم ترین قطعات خودرو می باشد و باید روز به روز به آن حد از ایده آل بودن برسد که دیگر هیچ مشکلی برای قسمت ترمز و لنت ترمز و در کل در سیستم امنیت خودرو به وجود نیاید.

روزانه در کل دنیا شرکت های بزرگ در حال به روز کردن سیستم لنت ترمز و امنیت خودرو ها می باشدند. برای این امر از تولید لنت ترمز با متریال های گونا گونی استفاده کرده اند که با علم روز خودروسازی پیش می رود.

وقتی صحبت از علم روز خودروسازی می شود یعنی هماهنگی قطعات و لوازم یدکی مثل لنت ترمز با قدرت و شتاب خودروها با افزایش آپشن های متفاوت خودرو می باشد.

برای مثال یک خودروی به روز با افزایش شتاب و سرعت باید لنت ترمز این خودرو هم با علم روز خودروسازی پیشرفت کرده باشد که این خودروی جدید با سرعت و شتاب بالا تر از خودروهای قدیمی را به راحتی کنترل کند و باعث کاهش سرعت و نگهداری خودرو شود.

در کل ما 4 نوع متریال اولیه برای تولید لنت ترمز داریم که هرکدام به صورت کامل توضیح داده می شود.

1-لنت ترمز ارگانیک یا فلزی

قیمت لنت پراید

لنت ترمز ارگانیک به اصطلاح همان لنت ترمز فلزی می باشد که بدون مواد آزبست تولید شده است .( آزبست چیست ؟ آزبست مواد شیمیایی با ساختار فیبر می باشد که باعث ایجاد بسیاری از سرطان های لاعلاج می باشد که توسط هوا و تنفس منتقل می شود.)

لنت ترمز های ارگانیک یا همان فلزی دارای معایبی از جمله ایجاد صدای سوت و ایجاد بوی بد می شوند (از مواد آزبست برای کاهش صدای سوت لنت ترمز در لنت ترمز های فلزی استفاده می شد.) که این صدای سوت و ایجاد بو فقط دلایلی می باشد که مصرف کننده گان ساده به این مشکلات پی می برند ولی مشکلات اصلی چیزهای دیگر می باشد.

اگر لنت ترمز فلزی کیفیت پایینی داشته باشد نمی شود در هر منطقه از کشور استفاده شود به این دلیل که آب و هوای گرم و آب و هوای سرد به صورت مستقیم بر آن اثر می گزارد .برای مثال در بعضی مواقع در مناطق سرد به اصطلاح باعث شیشه شدن لنت ترمز می شود و دیگر نمی تواند به خوبی عملیات ترمزگیری را انجام دهد و در مناطق گرم هم امکان همین مشکل وجود دارد که در مناطق گرم بعد از ترمزگیری های پشت سر هم باعث کاهش قدرت ترمزگیری می شود و ایجاد خطرات بزرگی را به وجود می آورد .

یکی دیگر از معایب لنت ترمز فلزی می شود به خراشیدگی و خراب کردن دیسک چرخ اشاره کرد . لنت ترمز فلزی به دلیل سختی مواد تشکیل دهنده لنت ترمز باعث ایجاد خراشیدگی در دیسک چرخ می شود که بعد از مدتی باید دیسک چرخ را تعویض کرد .

قابل ذکر می باشد که مهمترین مزایای لنت ترمز های فلزی یا همان لنت ترمز های ارگانیک قیمت پایین این نوع لنت ترمزها نسبت به باقی لنت ترمز ها می باشد.

2- لنت ترمز نیمه فلزی

لنت ترمز نیمه فلزی از ترکیب چند نوع فلز مختلف و مواد مختلف غیر فلزی دیگر ساخته شده است که باعث ایجاد تغییرات چشم گیری نسبت به لنت ترمز ارگانیک می شود که در پایین به این تغییرات و مزایای این تغیرات اشاره می شود.

لنت ترمز نیمه فلزی کاملا ورژن بهبود یافته و به روز شده لنت ترمز ارگانیک می باشد. که از نظر ایجاد صدا و سوت از لنت ترمز فلزی بسیار بهتر شده و صدای کمتری ایجاد می کند و همچنین کمتر باعث ایجاد سایش و خراشیدگی دیسک چرخ می شود و قدرت ترمزگیری بهتری نیز دارد که به طور کلی باعث بهتر شدن لنت ترمز نیمه فلزی از لنت ترمز ارگانیک می شود.

از مزایای دیگر لنت ترمز نیمه فلزی می شود به طول عمر نسبتا خوب این لنت ترمز اشاره کرد .

3- لنت ترمز سرامیکی

لنت ترمز سرامیکی لنت ترمزی می باشد که برای تولید این نوع لنت ترمز از متریال سرامیکی استفاده شده است و بسیاری از معایب لنت ترمز های ارگانیک و نیمه فلزی در این نوع لنت ترمز رفع شده است و واقعا دارای مزایای بسیاری می باشد .

لنت ترمز سرامیکی در سال 1990 تولید شد و کم کم با کیفیت تر شده و در اختیار عموم قرار داده شد .در این لنت ترمز دیگر خبری از صدای سوت و بوی نامطبوع نیست و دارای طول عمر بسیار عالی می باشد ولی به دلیل قیمت بالای مواد سرامیکی اولیه قیمت این نوع لنت چند برابر قیمت معمول لنت ترمزهای دیگر می باشد که همین امر باعث کم شدن استقبال از این نوع لنت ترمز در ایران شده است .

ولی قابل ذکر است که این لنت ترمز دیگر با شرایط آب و هوایی مختلف تغییر کیفیت نمی دهد و بسیار عالی فعالیت می کند و می شود به این نوع لنت ترمز اعتماد کرد.

4- لنت ترمز کربنی

لنت ترمز vip
لنت ترمز vip

بعد از سال ها لنت ترمز جدیدی با متریال جدید به عنوان لنت ترمز کربنی وارد بازار شد این لنت ترمز کاملا متناسب با مشخصات هر خودرو با استفاده از متریال کربنی ساخته شده است .

لنت ترمز کربنی نیز به دلیل متریال نرم کربنی دیگر صدای سوتی ایجاد نمی کند و با قدرت چسبندگی بسیار بالا , مانند لنت ترمز سرامیکی دیگر گرد سیاهی که لنت ترمز های ارگانیک و نیمه فلزی ایجاد می کردند را به وجود نمی آورد و بویی هم ایجاد نمی کند .

لنت ترمز کربنی با قابلیت هایی مانند لنت ترمز سرامیکی تولید شد با این تفاوت که قیمت این لنت ترمز بسیار پایین تر از لنت ترمزهای سرامیکی هست و کیفیت بسیار بالایی هم دارد . این امر توجه بسیاری از مصرف کنندگان را به خود جلب کرد و بعد از یک سال و نیم استفاده از این لنت ترمز مصرف کنندگان رضایت بسیار خوبی از لنت ترمز کربنی دارند .

ولی لنت ترمز کربنی یک ایراد دارد آن هم این است که قبل از استفاده از این لنت ترمز باید از سلامت پمپ ترمز خودرو کاملا آگاه بود چون این لنت ترمز تنها در یک صورت سوت می کشد آن هم این موضوع هستش که اگر در خودرو شما پمپ ترمز سالم نباشد و با رها کردن پدال ترمز پمپ ترمز لنت ترمز را از دیسک ترمز فاصله ندهد به مرور زمان لنت ترمز کربنی دچار سوختگی و سخت شدن می شود و با اینکه بازهم به خوبی ترمز می گیرد و به صورت بسیار عالی با قدرت بالا خودرو را از حرکت باز می دارد ولی باعث ایجاد صدا می شود.

لنت ترمز کربنی بسیار با کیفیت بوده و قدرت ترمزگیری بسیار بالایی نیز دارد و کاملا رفتاری مشابه به لنت ترمز سرامیکی دارد یعنی دارای فعالیتی بدون صدا و بدون بو بوده و طول عمر بسیار خوبی دارد ولنت ترمزی می باشد که می شود بهش اعتماد کرد و با خیال راحت از این نوع لنت ترمز استفاده نمود با هزینه ای پایین تر از لنت ترمز سرامیکی.

فروشگاه شهریدک مفتخر است این لنت ترمز کربنی را با نام تجاری لنت ترمز VIP عرضه کند و در یک سال و نیمی که از فروش لنت ترمز VIP می گذرد بازتاب های خوبی داشته باشد و خوشحال باشد که لنت ترمز VIP باعث رضایت مشتریان شده است .

نوشته های مرتبط

6 نظر در “1- لنت ترمز کربنی

 1. sorani گفت:

  سلام ممنون از مقاله عالیتون
  الان یعنی لنت ترمز کربنی با لنت ترمز سرامیکی از لحاظ کیفیت برابری داره ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   ببنید لنت ترمز کربنی بسیار با کیفیت و دارای مزایای بسیاری می باشد و لنت ترمزی هست که می شود بهش اعتماد کرد با خیال راحت استفاده کنید مطمعن باشید با لنت ترمز سرامیکی برابری دارد.

 2. vahid گفت:

  یعنی 4 مدل لنت ترمز داریم ؟ ما میریم می گیم یه لنت رانا بده بریم همینه همش سر یک ماه تموم میشه مرسی

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   بله لنت ترمز ها از مواد اولیه متفاوتی تولید شده اند که هرکدام دارای مزایا و معایبی هستند به دلیل همین هستش که از لحاظ کیفیت هم متفاوت هستند

 3. yonesi گفت:

  اصلا نمیدونشتم یه لنت ترمز از این همه مواد درست می شه واقعا مقاله ی مفیدی بود مرسی
  با اجازتون من تو چنل تلگرامم از این مقاله با ذکر منبع استفاده می کنم .

  1. شهریدک گفت:

   سلام خدمت شما
   خوشحال هستیم که مقاله نظر شمارو جلب کرد حتما خوشحال می شیم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.