قطعات یدکی, لنت ترمز

لنت ترمز کاسه ای

لنت ترمز کاسه ای

در کشور ایران در خودروهای بسیاری ، از لنت ترمز کاسه ای (Drum Brake Pads) استفاده می شود. در گذشته ، برای اغلب خودروها از این سیستم استفاده می شد اما به جهت مزایای بی شماری که در ترمز دیسکی وجود دارد ، این رویکرد تغییر یافت.به دلیل آن که در ترمز کاسه ای (لنت ترمز کفشکی) و به هنگام ترمز در سرعت زیاد و یا ترمز های مکرر ، گرمای زیادی در سیستم ترمز و دیسک و لنت ترمز کاسه ای ایجاد می شود ، این عامل باعث می شود که توانایی بازدارندگی کمتری داشته باشد.

اما بهتر است بدانید که در خودروهای تولید داخل ، هنوز ترمز کفشکی بر روی خودروها استفاده می شود و شاید یکی از دلایل آن اقتصادی بودن آن است . به طوری که تعمیر و نگهداری آن هزینه ی کمتری دارد. ساختار اصلی ترمز کاسه ای بسیار ساده است ، علیرغم آن که از قطعات بیشتری استفاده شده است . به همین دلیل است که می توان به سهولت آن را عیب یابی کرده و یا تعمیرات آن را انجام داد. استفاده از ترمز در خودروهای امروزی ، صرفا بر روی چرخ عقب خودرو است. از آن جایی که قدرت تحمل فشار زیاد در ترمز کاسه ای وجود ندارد ، در محور جلو استفاده نمی شود.

ترمز کاسه‌ای دارای چه ساختاری است ؟

قسمت کاسه ای این سیستم ترمز ، از جنس چدن ساخته شده است و همه ی قطعات سیستم در قسمت کاسه قرار گرفته است. ساختار این ترمز به گونه ای است که نمی توان آن را برای چرخ جلو استفاده نمود زیرا دارای مقاومت کمی است.

لنت ترمز کاسه ای
لنت ترمز کفشکی

کارکرد ترمز کاسه‌ای چگونه است ؟

سیستم کارکرد ترمز کاسه‌ای بدین گونه است که با فشردن کفشک ها و لنت ترمز کاسه ای در داخل کاسه به انجام می رسد. در صورتی که پدال ترمز را می فشارید ، نیروی هیدرولیکی فشاری را ایجاد می کند که دو لنت ترمز را به دیواره های داخلی کاسه ای که در حال چرخش است ، می چسباند. این اتصال باعث ایجاد اصطکاک زیادی شده و سرعت را کم می کند که در صورت تداوم ، خودرو را از حرکت باز می دارد.

سیستم ترمز کاسه ای به گونه ای طراحی شده است که به صورت یکپارچه و ساده می باشد . به همین دلیل است که هزینه های نگهداری آن کم بوده و هنگام تعویض لنت ترمز کاسه ای ، نیاز است تا تنها کفشک ها را باز نموده و لنت ترمز نو را جایگزین نمایید. این شاید یکی از مزایای این نوع از سیستم ترمز محسوب می شود. شاید بتوان گفت عوض نمودن لنت ترمز کاسه ای حدود دو دقیقه از راننده زمان خواهد برد.

اجزا لنت ترمز کفکشی

در نوع ترمز کاسه ای تمامی قطعات سیستم ترمز در درون کاسه ی چدنی آن می باشد که با یک صفحه ی پشتی محافظت می شود. لنت ترمز کاسه ای نیز در همین قسمت واقع شده است.

در حالت کلی قسمت های تشکیل دهنده ی ترمز کاسه ای را کاسه ی چرخ ، لنت ترمز کاسه ای ، کفشک ، فنر بازشگیت و فشرده شده ، سیلندر ، پین و تنظیم کننده شامل می شود.

جنس کاسه ی چرخ عمدتا از جنس چدن بوده و استوانه ای شکل است و به گونه ای طراحی شده است که تمامی قطعات را در برمی گیرد و تنها صفحه ی پشتی این کاسه چرخ است که از سیستم ترمز محافظت و نگاه داری می کند.

لنت ترمز کاسه ای
لنت ترمز کاسه ای
shorturl.atbitly.com
لینک کوتاه جهت اشتراک این مقاله

جنس لنت ترمز کفشکی

لنت ترمز کاسه ای نیز به طور معمول از جنس فلزی و نیمه فلزی می باشد که در برابر حرارت مقاومت داشته است. این لنت ها روی کفشک ها واقع شده اند و با کمک اصطکاک ایجاد شده باعث توقف خودرو خواهند بود.

قطعه ی خمیده ای که به طور معمول از جنس آهن است ، کفشک نام دارد و وظیفه ی آن نگاه داری از لنت ها می باشد که به شکل های گوناگونی است که کاربری آن برای خودروهای سبک و سنگین متفاوت است. فاصله ی بین کفشک ها و کاسه ی چرخ قابل تنظیم است.

لنت ترمز کفشکی
لنت ترمز کفشکی

فروشگاه شهریدک

فروشگاه اینترنتی شهریدک با هدف ارائه قطعات یدکی استاندارد و ایاد بستری مناسب در جهت حمایت از محصولات ایرانی ایجاد گردید، تمامی محصولات دارای کد رهگیری بوده و این امکان برای کاربران شهریدک وجود دارد که بعد از سفارش محصول مورد نظر خود درب منزل یا تعمیرگاه تحویل گرفته و در محل اقدام به پرداخت وجه محصول خود کنند.


اتصال لنت با کاسه چرخ

از طرفی یک تنظیم کننده قابلیت آن را دارد که فاصله ی ما بین کاسه و لنت ترمز را تنظیم نماید تا به محض اتصال لنت با کاسه چرخ به محل مناسب باز گردد و میزان اتصال تنظیم شده و مناسب باشد. پین لنگری نیز کفشک ها را به صفحه ی ترمز متصل می نماید. همچنین وظیفه ی سیلندر آن است که روغن را به مجاری موجود در چرخ ها فرستاده و باعث بالارفتن فشار و نیروی هیدرولیکی شود تا میزان نیروی لازم برای فشردن کفشک  به کاسه ی چرخ به وجود آید.

اساس کار در ترمز کفشکی نیز تبدیل نمودن انرزی جنبشی به مکانیک و گرمایی است. لنت ترمز کاسه ای که بر روی کفشک ها قرار گرفته است هنگام حرکت به کاسه چرخ چسبیده و باعث کند شدن حرکت خودرو و نهایتا توقف آن می شود. این اتصال باعث می شود اصطکاک ایجاد شده و تبدیل انرژی ها صورت پذیرد.

لنت ترمز کفشکی
لنت ترمز کفشکی

نحوه عملکرد لنت ترمز کفشکی

به محض آن که راننده پدال ترمز را فشار می دهد نیروی هیدرولیکی بر روی کفشک ها وارد می شود و فشار حاصل شده باعث می شود که سطح داخلی کاسه ی چرخ و کفشک ها به یکدیگر متصل شوند و نیروی اصطکاکی را بین کاسه و لنت ماشین به وجود آورند. هنگامی که فشار از روی پدال ترمز برداشته می شود ، فنر های که به کفشک متصل است آن را به شکل و موقعیت اولیه باز می گرداند که حاصل از آن بین کاسه ی چرخ و کفشک فاصله به وجود می آید.

فنرهای بازگشتی برای باز گرداندن کفشک و کاسه ی چرخ به حالت اولیه ایجاد شده اند. این فاصله در صورتی که تنظیم نشده باشد لنت ترمز کاسه ای متحمل فشار زیادی شده و زود تر از موعد دچار ساییدگی می شود که در صورت بی توجهی به آن باعث آسیب رساندن به کل سیستم ترمز و خودرو خواهد شد.

البته در خودروهایی که از سیستم ترمز کاسه ای استفاده شده است ، ترمز دستی نیز وظیفه ی توقف خودرو را به عهده دارد که به وسیله ی کابلی که زیر اهرم ترمز نصب است اجرا می شود. با کشیدن اهرم ترمز دستی ، لنت ترمز کاسه ای به کاسه چسبیده و خودرو را از حرکت باز می دارد.

لنت ترمز کاسه ای
لنت ترمز

تفاوت لنت ترمز کاسه ای و لنت ترمز دیسکی

امیدواریم از مطالعه این مقاله به پاسخ سوالات خود در مورد لنت کفشکی رسیده باشید، اما تفاوت این نوع از لنت با لنت ترمزهای دیسکی در چیست؟

پیشنهاد میکنیم مقاله لنت ترمز دیسکی را مطالعه کنید تا دلیل استفاده از این نوع لنت ترمز در محور جلو خودروهای را بدانید.

تفاوت لنت ترمز کاسه ای و دیسکی
تفاوت لنت ترمز کاسه ای و دیسکی
تعداد کلمات مقاله لنت ترمز کفشکیمنبع
1240 کلمهen.wikipedia.org
فروشگاه اینترنتی شهریدک

میخواهید این مقاله را همیشه همراه خود داشته باشید؟

چنانچه نیاز به دسترسی به فایل آفلاین این مقاله یا نسخه PDF جهت چاپ این مقاله را دارید دکمه زیر را لمس کنید.

درباره پوریا اخضری

من پوریا اخضری، متولد و ساکن تهران هستم. علاقه بسیاری به فناوری‌های دیجیتال و بازاریابی دیجیتال دارم و همواره به دنبال این بودم که اطلاعاتم رو به روز نگه دارم و همینطور اطلاعات خودم رو بین بقیه به اشتراک بزارم.

نوشته های مرتبط

12 نظر در “لنت ترمز کاسه ای

 1. شهریاری گفت:

  همه لنت های عقب کاسه ای هستن ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام
   نه اصلا اینجوری نیستش حتی بسیاری از خودروهای تولید داخل هم دیسکی هستش محور عقبشون ولی تعدادی از خودرو ها مانند سمند – تیبا – پراید و حتی بعضی از مدل های خودروی برلیانس هم کفشکی هستش محور عقبشون

 2. شاهرودی گفت:

  چرا قیمت لنت کفشکی گرون تره

  1. شهریدک گفت:

   لنت کفشکی به دلیل نحوه تولید مقدار مواد استفاده شده این نوع لنت و مفدار متریال استفاده شده بیشتر نسبت به لنت ترمز دیسکی گرون تر می باشد ئر گاهی از مواقع

 3. moghadam گفت:

  لنت ترمز برلیانس330 برای محور عقبش کفشکیه به من گفتن دیسکی نیست عقبش

  1. شهریدک گفت:

   سلام
   بله لنت ترمز محور عقب برلیانس H330 کفشکی هستش و نمونه این لنت ترمز هم در قسمت فروشگاه شهریدک نیز موجود هستش

 4. amir گفت:

  طول عمر کفشکی از دیسکی بیشتره ؟
  من لنت ترمز جلورو هر 4 ماه یک بار عوض می کنم اما عقب خیلی بیشتر عمر می کنه

  1. شهریدک گفت:

   سلام
   لنت ترمز جلو کل فشار ترمز رو تحمل می کنه مخصوصا تو ماشین هایی که لنت ترمز محور عقبشون کفشکی هستش به همین دلیل زودتر تموم میشه اگر غیر از این بود که اصطکاک لنت ترمز کفشکی بسیار بیشتر بوده و باید زودتر تموم شه

 5. miri گفت:

  سلام من تازه لنت عقب ماشینو عوض کردم اما دستیم بازم خوب کار نمیکنه اصلا چیکار کنم ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام
   مکانیک فاصله بین لنت با کفشک رو زیاد گرفته و ترمز دستی به خوبی عمل نمی کنه با یم ریگلاژ ساده درست میشه

 6. fadaei گفت:

  سلام من ترمز دستی که می کشم تو سرعت تست کردم یک طرف فقط می گیره طرف شاگرد اصلا کار نمیکنه مشکل چیه ؟

  1. شهریدک گفت:

   سلام
   اگر لنت ترمز رو به تازگی تعویض کردید باید ریگلاژ بشه توسط مکانیکی که تعویض کرده لنت ترمز رو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.