قطعات یدکی, لنت ترمز

بوی لنت ترمز

بوی لنت ترمز

قبل از بررسی بوی لنت ترمز (brake Pads Smell) باید بیان داشت که یکی از نکاتی که همگان به آن آگاه هستند این است که گرما و حرارت زیاد به خودرو آسیب می رساند و باعث می شود مسائلی جدی برای آن به وجود آید. از جمله قطعه هایی که در خودرو بر اثر حرارت زیاد دچار آسیب می شوند را می توان به رادیاتور ، موتور ، سرسیلندر ، ورود و خروج اگزوز اشاره کرد.

همچنین موضوع مهم دیگری که در خودرو بسیار مهم است که بررسی شود ، گرم شدن لنت های ترمز و دیسک چرخ می باشد. احتمالا شما هم بوی لنت ترمز را برای یک بار هم که شده حس کرده اید. در این جا به عواملی که باعث می شود ، بوی بدی از لنت ترمز ایجاد شود می پردازیم.

روند توقف خودرو بدین گونه است که پس از فشرده شدن پدال ترمز ، بین لنت ترمز و دیسک چرخ اصطکاک ایجاد شده و حاصل این اصطکاک توقف خودرو خواهد بود که تولید گرما و حرارت زیادی خواهد داشت.

نشانه های داغ کردن لنت ترمز

در صورتی که خودروی شما به خوبی ترمز نمی گیرد ، ممکن است بوی لنت ترمز را حس کنید. در همین زمان است که باید به نشانه های ذیل توجه کنید.

 1. ترمز نرم می شود : با فشردن پدال ترمز ، حس اسفنجی بودن ایجاد می شود.
 2. رویت دود زمان ترمز گرفتن : در زمانی که ترمز گرفته می شود در اطراف لاستیک ها دود مشاهده می شود.
 3. بوی سوختن لنت ترمز :  با طی کردن مسافت اندکی بوی سوختگی و یا بوی بد تخم مرغ به مشام می رسد.
 4. صدای قطعات : با فشردن ترمز ، صدای لنت و قطعات دیگری می آید.
 5. تمامی موارد فوق می تواند گواه این باشد که سیستم ترمز شما بر اثر گرما دچار آسیب شده و نیاز است که به آن رسیدگی شود.
بوی لنت ترمز
بوی لنت ترمز

بوی لنت ترمز چه دلایلی می تواند داشته باشد؟

تمامی خودروها سیستم ترمز دارند و تا زمانی که خودرو و سیستم ترمز آن ایراد فنی نداشته و سلامت باشد ، خودرو بدون بروز هیچ نشانه ای به وسیله سیستم ترمز متوقف می شود . از طرفی در صورتی که یکی از علائمی که این جا مطرح شد را مشاهده کنید نشان از بروز مسائل فنی در خودروست و بایستی در کوتاه ترین زمان برای اصلاح آن اقدام نمود. این موارد می تواند شامل :

 • بد شکل و یا کج نصب شدن لنت یا دیسک ترمز باشد موجب بوی بد لنت ترمز می‌شود
 • قسمت های جانبی در سیستم ترمز آسیب دیده اند، مثلا شلنگ ترمز
 • فرسوده شدن لنت ها و یا دیگر قطعات
 • تابیدگی دیسک ترمز که منجر به بوی لنت ترمز می‌شود
 • استفاده از قطعات و لنت ترمز بی کیفیت

هنگام استشمام بوی سوختگی لنت ترمز چه کاری کنیم؟

به‌آرامی سرعت خودرو را کم کنید و در محلی امن توقف کنید تا لنت ترمز، دیسک‌ چرخ و کل سیستم‌ترمز خنک شود. سپس اولین مرکز فنی را پیدا کنید و برای بررسی خودرو به آنجا مراجعه کنید. بوی سوختگی لنت ترمز یکی از دلایل استفاده از لنت ترمز نامرغوب و یا وجود مشکل در سیستم ترمز است. توجه داشته باشید که در طول مسیر سرعت خودرو را بالا نبرید و به‌آهستگی رانندگی کنید تا مشکلات جدی‌تری بروز نکند و هزینه‌ی بیشتری را متقبل نشوید.


فروشگاه اینترنتی شهریدک

بوی بد لنت ترمز یکی از موارد مهمی است که بسیاری از مصرف کنندگان پس از خرید لنت ترمز نسبت به آن شکایت دارند. اما راه حل چیست؟
شما با خرید از فروشگاه اینترنتی شهریدک می‌توانید خیال خود را از بابت بوی بد لنت ترمز راحت کنید. تمامی محصولات شهریدک دارای استاندارد و ضمانت می‌باشند. از فروشگاه ما دیدن کنید!


بوی بد لنت ترمز
بوی بد لنت ترمز

روش جلوگیری از گرم شدن و بوی لنت ترمز

همه می‌دانیم که بهتر از هر روش درمان، پیشگیری قبل از وقوع مشکل است. پس همواره مراقب سیستم‌ترمز خودروی خود باشید. بخش ترمز مهمترین و درگیرترین بخش هر ماشین است که نیاز به بررسی دائمی دارد. برنامه‌ی منظمی تدوین کنید تا همواره با برنامه‌ی زمانی مشخصی خودروی خود را بازبینی کنید. شاید به هزینه‌های این کار فکر کنید، اما اهمیت بخش ترمز را جدی بگیرید و به مسائل ایمنی و جان خود و سرنشینان بیاندیشید. در زیر برخی از برنامه‌ها برای پیشگیری از بروز مشکلات را شرح می‌دهیم:

bitly.comtinyurl.com
اشتراک از طریق لینکهای کوتاه
 • فقط از قطعات یدکی باکیفیت OEM و دارای استانداردهای ISO استفاده کنید.
 • یک تعمیرکار حرفه‌ای پیدا کنید و خودرو را دست هرکسی نسپارید.
 • ترجیحا قطعات را به‌صورت جفت جایگزین کنید. تعویض لنت چپ یا راست به تنهایی صحیح نیست.
 • خودتان یا تعمیرکارتان ضخامت لنت‌ها و دیسک‌ها را بررسی کنید تا از ساییدگی آنها مطلع باشید.
 • لنت ترمز و دیسک چرخ الیگ دارای ماندگاری و طول عمر زیادی است و طوری طراحی شده که خیال رانندگان را از مراجعه‌ی پی‌درپی به تعمیرگاه راحت کند.

باز هم تکرار می‌کنیم. اگر حتی بهترین لنت و دیسک را داشته باشید، اما توسط تعمیرکار به‌درستی نصب نشوند، مشکلات جدی بروز خواهد کرد.وقتی بوی لنت ترمز به وجود آید، سعی دارد چیزی به صاحبش بگوید؛ مثل صدای تسمه تایم، بوی بد خودرو هم نشان‌دهنده‌ی این است که خودرو مشکلی دارد و باید برای حل کردن آن دست به کار شوید. این‌ها دلایل اصلی بوی بد خودرو هستند که باید از آن‌ها آگاه باشید.

ترمز یا کلاچ به رسیدگی نیاز دارد

بو‌های تند و گس معمولا نشان‌دهنده‌ی این هستند که لنت ترمز یا کلاچ سوخته است. زیاد ترمز گرفتن یا آزاد نکردن ترمز دستی می‌تواند به این بو منجر شود. بوی کلاچ سوخته تا حد زیادی شبیه بوی لنت ترمز و دلیل آن زیاد کلاچ گرفتن است. هم‌چنین ممکن است نشانه‌ی این باشد که کلاچ خالی کرده و این ناشی از تنظیم نبودن یا فرسوده بودن سیم کلاچ است. در خودروهایی که کلاچ هیدرولیک دارند، ممکن است مشکل از سیستم هیدرولیک باشد.

مخزن بخاری نشتی دارد

ضدیخ بوی شیرینی دارد، آن‌قدر شیرین که یک عامل تلخ‌کننده به آن اضافه می‌کنند تا حیوانات و کودکان آن را ننوشند. اگر داخل خودرو بوی شیرینی حس کردید و مطمئنید جایی شربت نریخته‌اید، احتمالا بوی ضدیخ است. اگر بو داخل خودرو زیاد است و وقتی بخاری را روشن می‌کنید روی شیشه بخار می‌نشیند، به احتمال زیاد مخزن بخاری نشتی دارد.

بوی لنت ترمز
بوی لنت ترمز

آب جایی می‌رود که نباید باشد

از دیگر بوی بد لنت ترمز میتوان به بوی نم اشاره کرد این بو نشان‌دهنده‌ی این است که آب وارد خودرو و جایی جمع می‌شود. ممکن است درها و پنجره‌ها درز داشته باشند و آب از آن‌جا به داخل خودرو نفوذ کند. در چنین شرایطی معمولا صندلی‌ها و کفی‌های خودرو خیس می‌شوند. البته بوی نم ممکن است از کولر خودرو هم باشد.

وقتی روغن موتور روی اگزوز می‌ریزد، بوی روغن سوخته می‌دهد که همین یکی از دلایل بوی لنت ترمز است.

خودرو نشتی روغن دارد

وقتی روغن موتور روی اگزوز می‌ریزد، بوی روغن سوخته می‌دهد. بوی روغن سوخته بسیار بد است و اگر نشتی زیاد باشد، ممکن است دود غلیظ و آبی از خود ساطع کند. حل این مشکل بسیار ساده است، فقط باید نشتی را بگیرید.

فیلتر هوا کثیف شده است

فیلتر هوا دودی که قرار است از اگزوز خارج شود را تا حدی تصفیه می‌کند تا میزان گازهای سمی آن کاهش یابد. اگر درست کار نکند، ممکن است بوی گوگرد از خود ساطع کند. می‌توانید با تعویض کردن فیلتر هوا این مشکل را حل کنید.

بعضی روغن‌ها که در گیربکس‌های دنده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند، ممکن است پس از مدتی بوی گوگرد بدهند. اگر مشکل این باشد احتمالا روغن از جایی نشت می‌کند و با بررسی جایی که خودرو را پارک می‌کنید متوجه این موضوع خواهید شد. اگر چنین مشکلی دارید باید روغن را تعویض کنید و نشتی را بگیرید.

بوی بد لنت ترمز
بوی بد لنت ترمز

نشتی گاز

بوی بد لنت ترمز می‌تواند از نشت گاز باشد، اگر در خودرو بوی شدید گاز خام حس می‌کنید، احتمالا مشکل جدی برای خودروی‌تان پیش آمده است. البته اگر خودرو گازسوز باشد بوی گاز تا حدی عادی است، اما خودروهای بنزینی نباید بوی گاز بدهند. نشتی باک بنزین، گرفتگی انژکتور، وجود مشکل در تنظیم‌کننده‌ی فشار سوخت و دیگر مشکلات ممکن است به نشتی سوخت یا ورود گاز به موتور منجر شوند. به هر حال بهتر است هر چه زودتر مشکل خودرو را شناسایی و حل کنید.

مواد غذایی زیر صندلی‌ها مانده‌اند

اکثر مواقع بوی بد خودرو منشاء فنی دارد، اما گاهی اوقات هم مواد غذایی زیر صندلی‌ها می‌مانند و فاسد می‌شوند و بوی بدی از خود ساطع می‌کنند. پس قبل از این‌که خودرو را به تعمیرگاه ببرید، زیر صندلی‌ها را خوب بررسی کنید.

تعداد کلمات مقاله بوی لنت ترمزمنبع
1446 کلمهlesschwab.com
فروشگاه اینترنتی شهریدک

دانلود نسخه PDF مقاله بوی بد لنت ترمز

به منظور دسترسی آفلاین به این مقاله و یا چاپ این مقاله می‌توانید از طریق دکمه زیر مقاله را با فرمت PDF دانلود کنید.

درباره پوریا اخضری

من پوریا اخضری، متولد و ساکن تهران هستم. علاقه بسیاری به فناوری‌های دیجیتال و بازاریابی دیجیتال دارم و همواره به دنبال این بودم که اطلاعاتم رو به روز نگه دارم و همینطور اطلاعات خودم رو بین بقیه به اشتراک بزارم.

نوشته های مرتبط

8 نظر در “بوی لنت ترمز

 1. آزاد گفت:

  به نظر شما متریال بی کیفیت باعث ایجاد بو میشه ؟
  یعنی لنت ترمز خوبی نیست اگه بو بده؟

  1. شهریدک گفت:

   ببنید بعضی برند ها با اینکه متریال استفاده میکنن که واقعا عالی بوده اما بازم فرمولاسیون تولیدشون به نحوی هستش که باعث می شه متریال مرغوب و خوبشون کیفیت خود را از دست بدهد و اون لنت عالی نباشد.
   ولی لنت ترمزی خوب هستش که تمامی مراحل تولید از متریال اولیه تا فرمولاسیون و نحوه تولید عالی باشد .

 2. shahin گفت:

  سلام تو سرپایینی لنت ترمز من خیلی بوی بدی میده برای چیه حتی یکم سرعتم میره بالا بوی خیلی بدی میده

  1. شهریدک گفت:

   به 2 دلیل این اتفاق میوفته دلیل اول تاب داشتن دیسک چرخ شماس که باعث داغ شدن لنت ترمز میشه دلیل دوم با کیفیت نبون لنت ترمزی هست که استفاده می کنید

 3. tusi گفت:

  سلام عذر میخوام من لنتم داغ میکنه و دود میکنه از لنت ترمز هستش یا از دیسک چرخم؟

  1. شهریدک گفت:

   احتمال 90% از دیسک چرخ شماس اما بازم مکانیک با چک کردن دیسک چرخ شما میتونه دقیق راهنماییتون کنه

 4. ghaderi گفت:

  سلام آقا ماشین من لنت هاش داغ نمیکنه و صدا هم نمیده اما بوی دود میاد تو ماشین این از لنت ترمز یا دیسک واقعا نمی دونم

  1. شهریدک گفت:

   اگر لنت ترمز شما داغ نمیکنه سوت نمیکشه پس دیسک چرخ سالم و لنت ترمز خوبی دارید باید فیلتر هوا و فیلتر کابین ماشین تون رو عوض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.